Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir?

Kira zamları yıllık TÜFE oranına göre belirleniyordu ancak enflasyonun çok yükselmesinden dolayı Adalet Bakanlığı bu duruma geçtiğimiz haziran ayında müdahale etti.

Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir?

Yasal düzenleme yaparak 1 Temmuz 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenecek olan konut sözleşmelerinde kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlandırdı.

Ev sahipleri belirlenen yüzde 25’in üzerinde kiraya zam yapamayacak. Bu yasaya rağmen bazı ev sahipleri fahiş kira zammı ile kiracılarının kapısını çalıyor.

Talep edilen kiralar ise kiracının ödeme gücünün çok üstünde. Ev sahibi ile kiracı kendi aralarında yüzde 25’den fazla zam yapmaya anlaşsalar dahi kiracı yıl içinde yargı yoluna başvurması durumunda ev sahipleri yüzde 25’in üzerinde aldığı kirayı geri ödemek zorunda kalacak çünkü çıkarılan kanunda “Yüzde 25 zammın üstüne yapılan ödemeler geçersiz sayılıyor” diye bir ibare var.

Bu durumda sözleşmeleri süresince kira bedelinin ortalamanın altında kaldığını düşüne ev sahipleri eğer sözleşme beş yılını doldurmuşsa kira tespit davası açma hakkına sahiptir.

YORUM EKLE