Fahiş Kira Balonu Fena Patladı

Kiralara fahiş zam yapan ve yabancı kiracılara yönelen ev sahipleri adliyenin yolunu tutmaya başladı.

Fahiş Kira Balonu Fena Patladı

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre, Ukrayna-Rusya savaşı sonrası yaşanan göç dalgasını fırsata çevirip Kira bedellerini bir anda 8 - 10 bin lira birden artıran ev sahipleri adliyenin yolunu tutmaya başladı.

O gün kârlı gibi görünen kiralamalar bugün büyük mağduriyetlere yol açtı. Evi yüksek fiyatla kiraladığını anlayan kimi yabancılar kirasını ödemiyor. Hatta borcunu ödemeden ülkesine kaçanlar bile var.

Özellikle Alanya ve Manavgat’ta kira piyasasında çok ciddi sıkıntılar yaşandığını söyleyen Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Kira balonu fena patladı” diye konuştu.

“KİRASINI ÖDEMEDEN ÜLKESİNE DÖNENLER VAR”

Çağlar, şunları söyledi:

“Bu durumdan önce kiracılar sonra emlak komisyoncuları zarar gördü. Yıllardır kirasını düzgün ödeyen kiracılar bile ev sahipleri ile karşı karşıya geldi. Şu an özellikle Alanya ve Manavgat’ta ciddi sıkıntılar var. Evlerini yüksek bedellerle kiraya veren ev sahipleri maalesef mağdur durumda.

Çünkü birçoğu kira bedellerini düzgün biçimde alamıyor. Yüksek bedelleri kabul edip evlere yerleşen yabancı kiracılar, ‘Bize piyasanın çok üstünde kiralama yapmışsınız’ gerekçesiyle ya kirayı ödemiyor ya da kira bedelinde indirim istiyor. Kirasını ödemeden ülkesine dönenler bile var. Bu tartışmalar yargıya da taşınmaya başladı.”

“KENDİ VATANDAŞLARINA YÜKSEK BEDELLERLE KİRALAMALAR YAPTILAR”

“Keşke ev sahipleri bizi dinleseydi. Ama olmadı.” diyen İsmail Çağlar şöyle devam etti:

“Şöyle bir şey de var; aslında Antalya’daki Ukraynalı yerleşik yabancılar da bu işi körükledi. Kendi vatandaşlarına yüksek bedellerle kiralamalar yaptılar.

Savaştan kaçanlar kendi vatandaşlarına güvendi lakin sonu iyi olmadı. Anlayacağınız fahiş kira balonu fena patladı. Umarım çok fazla mağduriyet yaşanmaz.”

“2-3 AY KİRA ALABİLDİLER”

BU süreçte emlakçıların günah keçisi ilan edildiğini dile getiren Çağlar, “Biz bu kira bedellerinin gerçekçi olmadığını ev sahiplerine yani bir nevi patronlarımıza anlatmaya çalıştık. Düzenli kira ödeyen kiracılarınızı çıkarmayın dedik. Hatta kavga ettik. Ama son sözü patron söyledi. Sonunda ne oldu; 2 - 3 ay 10 - 15 bin lira kira alanlar mahkeme kapılarında sürünüyor.

2-3 aylık dönem mesleğimiz için hakikaten zor geçti. 1.000 liraya oturan kiracısından 6 bin lira istememizi söyleyen ev sahipleri ile karşılaştık. Hatta kendi evini kiralayıp kiracıdan emlakçı bedeli alanı bile duyduk. Ama sonunda eden buldu. Herkes böyle davranmadı elbette. İyi ev sahiplerini de ayrı tutmak gerekiyor.”

YORUM EKLE