Gayrimenkulde Satışlar Hız Kazanıyor

Gayrimenkul sektöründe hem ilan hem de satılan konut sayısı uzun süredir artış gösteriyor. Bu da sektörün canlı olduğu anlamına geliyor.

Gayrimenkulde Satışlar Hız Kazanıyor

Türkiye Gazetesi'nden Necmi Çiçekçi'nin haberine göre, özel bir şirket ve bir üniversitesinin yaptığı araştırmada, ülkemizde satılık konut ilanlarının son 1 ayda 785 bin adetten 793 bin adede çıktığı görülüyor.

Son 1 ayda ise satılan konut sayısının 37 binden 41 bine çıktığı belirtiliyor. Sektöre artan ilgi kira fiyatlarının da yükselmesine neden oluyor.

Yıllık bazda değerlendirildiğinde, geçen yıl Türkiye geneli güncel ortalama metrekare kira fiyatı 26 lira iken, bugün bu rakam 71 liraya kadar çıktı.

Özellikle büyükşehirlerdeki artış dikkat çekiyor.

Raporda İstanbul’da kira fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 150, Ankara’da yüzde 160, İzmir’de ise yüzde 162 arttığı yer alıyor.

EN YÜKSEK KİRA BEŞİKTAŞ'TA

İstanbul geneline bakıldığında, en yüksek kira artışının geçen yıla göre yüzde 257 arttığı Kâğıthane bölgesinde olduğu ifade ediliyor.

Kâğıthane’yi sırasıyla, Esenler (yüzde 190,8), Sultanbeyli (185,5), Maltepe (yüzde 183,3) ve Sultangazi (yüzde 180,4) takip ediyor.

Ancak en yüksek kira fiyatlarına bakıldığında listenin ilk sırasında Beşiktaş yer alıyor.

2022 yılının tamamında ortalama metrekare kira fiyatının en yüksek olduğu üç ilçe sırasıyla Beşiktaş (257 lira), Sarıyer (238 lira) ve Beyoğlu (189 lira) oldu.

En düşük metrekare kira fiyatı ise Arnavutköy (58 lira), Sultanbeyli (57 lira) ve Silivri (50 lira) ilçelerinde gözlemlendi. 

YORUM EKLE