Görkem Öğüt: Kira Fiyatlarında Yükseliş Sürüyor

Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, kiralık konut piyasası hakkında yaptığı değerlendirmede, “Kiralık konut fiyatları gerçekten yukarı doğru gidiyor.” açıklamasını yaptı.

Görkem Öğüt: Kira Fiyatlarında Yükseliş Sürüyor

Bloomberg HT’ye konuk olan Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, kiralık konut piyasası ve Konut Fiyat Endeksi’ne ilişkin soruları yanıtladı.

Öğüt, yazlık konutlarda fiyatlarda artış yaşandığını belirttiği konuşmasında, “Antalya’da yabancıya satılan konut sayısı inanılmaz. Bu ay yüzde 23’ü yabancıya satılmış. Yani her 4 konuttan 1 tanesini yabancı almış.” dedi.

Son dönemde konut satışlarında yatay bir seyir yaşandığını söyleyen Öğüt, “Fakat kiralıklarda böyle bir durum yok. Kiralık konut fiyatları gerçekten yukarı doğru gidiyor.” açıklamasında bulundu.

Konut Fiyat Endeksi Şubat’ta Yüzde 13,5 Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Şubat 2022 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı.

Türkiye'deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan (KFE) (2017=100), Şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 13,5 artarak 317,6 olarak kayıtlara geçti.

Konut Fiyat Endeksi, Şubat’ta yıllık bazda ise yüzde 96,4 artarken, bu dönemde reel yükseliş yüzde 26,9 oldu.

Üç büyük il için konut fiyat endeksi değişimine bakıldığında Şubat’ta bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir'de sırasıyla yüzde 14,9, yüzde 16,0 ve yüzde 12,7 artış görüldü.

Endeks değerleri geçen yılın aynı ayına göre ise İstanbul'da yüzde 106,3, Ankara'da yüzde 97,1 ve İzmir'de yüzde 90,1 yükseldi.

YORUM EKLE