İkinci El Konuta da 0,69 Faizli Kredi Gelecek mi?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, orta gelirlilere yönelik konut kampanyasına ikinci el konutların da dahil edilmesi konusunda, “İkinci elle ilgili de destek olmak için çalışmalar yapacağız.” dedi.

İkinci El Konuta da 0,69 Faizli Kredi Gelecek mi?

Milliye'ten Aslıhan Altay Karataş'ın haberine göre, kabine toplantısı sonrasında Yeni Evim Projesi konut kampanyasıyla ilgili soruları yanıtlayan Kurum, “Şu anda bizim önceliğimiz, bir taraftan ilk evini alacak vatandaşlarımızın ev sahibi olması, diğer taraftan da yeni konut arzını, istihdamı-üretimi artırmak. Yani hepsini eş zamanlı yürütmek. İkinci elle ilgili de destek olmak için çalışmalar yapacağız.

Ama henüz şu aşamada somutlaşmış bir çalışma yok” bilgisini paylaştı. İkinci el  konutların kampanyaya dahil edilmesine ilişkin bir takvim olup olmadığının sorulması üzerine Kurum, “Kısa vadede bir şey beklemeyin, ama zaman içerisinde ikinci elde de destek olmak için çalışıyoruz.

Sonuçta biz elimizdeki tüm araçları kullanarak çözümler üretiyoruz. Kira ile ilgili bir sınırlama getirdik. Alt gelirlilerle ilgili büyük bir kampanya yaptık. Orta gelirle ilgili ilk evini alacak, yeni evini alacak kişilere yeni finansman modeline uygun bir kampanya yaptık.

İşte 2 milyona kadar 0,69, 2-4 arası 0,79. 4-5 arası 0,99 olacak şekilde. Önceliğimiz burada ilk evini alacak kişiler, yeni evini alacak kişiler. Yani biz burada konut yapılmasını sağlıyoruz, diğer taraftan da ilk evini alacak orta gelire destek oluyoruz” dedi.

Komisyon denetimi

Kampanya sonrasında ev fiyatlarında yaşanan artışlara ilişkin soru üzerine de Kurum  şunları kaydetti:

“Buna müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Yeni Evim kampanyasını duyururken ne dedik, ilk evini alacaklar için kriterler açıkladık. Ayrıca tüm sürecin şeffaf, denetlenebilir işlemesi için komisyon kuracağımızı söyledik.

Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, SPK, BDDK ve değerleme kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı o komisyonu kuruyoruz. Komisyon, teknik ve finansal denetim yapacak, firmaların belirlediği fiyatları takip edecek, burada da temel kriter, ekspertiz raporları olacak. Yani bu ay sattığı konutun veya bir hafta önce sattığı konutun fiyatı neyse, o fiyat doğrultusunda kampanyaya dahil olacak.”

TOKİ taksitleri yüzde 15.40 artacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında Gölbaşı Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Gölbaşı TOKİ kura çekimine katıldı. 

Bakan Kurum burada yaptığı konuşmada TOKİ taksitlerine memur maaş zammına göre artış yapıldığını hatırlatarak, “Bu yıl memur maaş zammı yüzde 30 oldu. TOKİ vade artış oranını yüzde 15.40’ta tuttuk. Vade artış oranında yüzde 50 indirim yapmış olduk” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023, 07:21
YORUM EKLE