Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Kira sözleşmesi hakkında merak edilenleri sizleri için derledik...

Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Karar'da yer alan habere göre, ev sahipleri ve kiracılar arasında yapılan bir çeşit güven anlaşması olan kira sözleşmesi sık sık araştırılmaktadır.

Eskiden kiracıların sözleşme yapmadan bir evde oturması ve uzun bir süre kirasını ödememesi durumunda ev sahipleri zor durumda kalmaktadır.

Özellikle böyle bir durumda kiracıların su, elektrik ve doğalgaz gibi abonelikleri bulunan ödemesi gereken faturaları üzerine almaması ve bunları ödemekten kaçınması ev sahiplerini zor durumda bırakır.

Kira sözleşmesi nereden alınır?

Ev sahipleri için oldukça önemli olan kira sözleşmesi kiracı ve ev sahibi arasındaki sorunların çözülmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Kiracı ve ev sahibi arasında yapılan anlaşma gereğince kiracıların yasal haklarının bulunması ve mülk sahiplerine verilecek olan miktar ve zamanının belirlenmesi gibi önemli kriterler bu sözleşmede yer alır.

Bu durumda 3 ay boyunca kira ödemeyen bir kiracı ev sahibi tarafından evden çıkarılabilir. Bununla birlikte ev sahibi tazminat davası gibi yasal hakları da kullanabilmektedir.

Kira Sözleşmesi Nedir?

Yapılan kira sözleşmesi ile mülk sahibinin bir mülkü kullanması için kiracıya verdiği haklar ve bu haklar karşısında aldığı ödemenin belgelendiği görülmektedir.

Kısaca bu belge mülk sahibi ve kiracı arasındaki tüm hakları belgelemektedir.

Ev sahibi tarafından belirlenen süre içerisinde kiracı çıkmadan evi başka bir kişiye kiralayamayacağı ise bu belge ile kanıtlanır.

Kiracının da oturduğu eve zarar vermesi durumunda zararı karşılaması gibi sorumluluklar bulunmaktadır.

Kira sözleşmesinde kiracının kaç ay boyunca evde oturacağı, kirada yıllık artış oranı, kira ücreti, ödenmesi gereken tutarlar, kiraya verilen mülk adres, kiracının kimlik bilgileri gibi pek çok içerik yer almaktadır. Kısaca kira sözleşmesi ev sahipleri için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kira sözleşmesi nereden alınır?

Ev sahibi olan ve kiracısı ile anlaşma yapmak isteyen bir kişinin kira sözleşmesine nereden bulacağım merak ediliyor. Ev sahibi ve kiracı arasında emlak şirketinin bulunması durumunda kira sözleşmesi emlak şirketi tarafından da her iki tarafa imzalatılır.

Bununla birlikte noter onayı ile kira sözleşmesi de yapılabilmektedir. Ev sahipleri yasal olmasını istediği için noter onayı ile bu belgeleri imzalamaktadır. İleride olacak herhangi bir olumsuzluğun önüne geçmek için noter huzurunda bu belgeler imzalanabilir.

Bununla birlikte kira sözleşmesi almak isteyen kişiler internette bulunan kira sözleşmesi örnekleri ne kırtasiyeden çıktı olarak sözleşmeyi gerçekleştirebilir. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2022, 04:34
YORUM EKLE