Konut Açığını Kapatacak Hamle!

Hükûmetten, fiyat artışındaki en büyük etken olan konut açığını kapatmak için yeni hamle geldi...

Konut Açığını Kapatacak Hamle!

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu^nun haberine göre, büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye genelinde artan konut fiyatlarına ve kiralara karşı yeni formül arayışı başladı. 

AK Parti’nin bu hafta içinde yapılan MYK toplantısında konut fiyatları ve kira artışlarının gündeme geldiği öğrenildi.

KONUT AÇIĞI HIZLA KAPATILMALI

Edinilen bilgilere göre, bazı MYK üyeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantıda, vatandaşın konuta ulaşmada giderek sıkıntı çektiğini, dar gelirlilerin konut sahibi olmalarının bugünkü piyasa şartlarında zorlaştığını, hem yüksek kiralara hem de konut satış fiyatları ile ilgili yeni tedbirlerin alınması gerektiğini anlattı.

Sahada yaptıkları gözlemlerde, vatandaştan yoğun olarak kira artışları ve yüksek ev fiyatlarından şikayet geldiğine dikkat çekildi.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi kalabalık şehirlerde üniversitelerin de açılması ile birlikte konut sıkıntısının artacağına dikkat çekildi.

MYK üyeleri, konut açığının kapatılması için özellikle büyükşehirlerde şehir merkezlerine yakın kamu arazilerinin acilen TOKİ’ye devredilmesi ve sosyal konut projelerinin hızla devreye girmesini önerdi.

Öte yandan, hükûmetin gündeminde bir süredir kiralama amaçlı sosyal konut üretilmesi de var.

TOKİ’nin sosyal konut projelerinin, kiralama amaçlı konut ve işyeri üretimini de kapsayacak şekilde genişletilmesi tartışılan formüller arasında.

Bu konuda diğer ülkelerdeki uygulamalara benzer bir yapının kurulabileceği, TOKİ’nin yapacağı sosyal konutların dar gelirli vatandaşlara düşük bedelle kiraya verilmesi üzerinde duruluyor.

YORUM EKLE