Konut Alan Yabancı Yatırımcının Yüzde 25’i Vatandaşlık Almış

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, Ekotürk Tv’de Ali Çağatay’ın sorularını cevapladı.

Konut Alan Yabancı Yatırımcının Yüzde 25’i Vatandaşlık Almış

Yabancıya satışta Türkiye resmini çizen Ömer Faruk Akbal, dünyada 400 milyar dolarlık bir gayrimenkul ile yatırım bütçesi olduğunu belirtti.

Teknoloji, sosyal olaylar vb etkenler ile yabancı yatırımcının daha güvenli ülkelerde barınma alternatifleri araştırdığını belirten Akbal, Türkiye’nin konjonktürü ile yabancı yatırımcının çok fazla talep edeceği özellikleri bir arada bulunduruyor olmasına rağmen bu pastadan çok az bir kısmını aldığını belirtti.

Siyasilerin söylemleri ile ülkemizdeki mülteci ile yabancı yatırımcının karıştırıldığını belirten Akbal, bunun yabancı yatımcıyı negatif etkilediğini belirtti.

Yabancının yüzde 25’i vatandaşlık almış

Geçmiş yıllarda itibaren Türkiye’den konut almış, 44 farklı ülke vatandaşları ile bir anket yaptıklarını söyleyen Ömer Faruk Akbal, ülkemizden konut alan yabancıların; yatırım, tatil ve vatandaşlık için konut alımı yaptıklarını, bunların da yüzde 25 kadarının sadece vatandaşlık için konut aldığı belirtti. 

YORUM EKLE