Konut Fiyatları Yeni Yılda Zamlanacak!

Uzmanla konut kredisi faiz indirimi ile gayrimenkul sektöründe hareketlenme yaşanabileceğini ifade ediyor. Diğer yandan yılbaşından sonra konut fiyatlarında yeni artışların yaşanması öngörülüyor.

Konut Fiyatları Yeni Yılda Zamlanacak!

TGRT Haber'de yer alan habere göre, son dönemlerde artan ev fiyatları yüzünden vatandaş ev satın alamamaktan şikayetçi.

Artan ev fiyatlarına yüksek faiz oranları da eklenince özellikle büyük kentlerde ev satın almak hayal oldu.

Uzmanlar ise yapılan faiz indirimleri ile konut sektöründe hareketlenmeler yaşanabileceğini ifade ediyorlar. 

“FAİZLER DÜŞERSE ÖZLENEN GÜNLERE GERİ DÖNÜLÜR”

Yapılan faiz indirimleriyle birlikte artacak olan gayrimenkul yatırımlarının inşaat sektörünü hareketlendireceğini anlatan Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, “Özel bankalar da faiz düşürürse inşaat sektörü özlenen günlerine döner” dedi.

İstanbul’da bir süredir özellikle yeni konut fiyatları dudak uçuklatıyor. Ev alamayan yatırımcı yeni bir yatırım aracı olarak kentsel dönüşüme girmesi beklenen 30-40 yıllık evlere yöneldi.

Tasarruf ve yatırım danışmanı Mert Başaran, yatırımcılara kritik önerilerde bulundu. 

İNŞAAT SEKTÖRÜ BÜYÜK DARBE ALDI

Devlet bankalarında yapılan faiz indirimiyle birlikte uzun vadeli konut kredileri konut almak isteyen vatandaşlar için büyük bir fırsat.

Son dönemlerde ev fiyatları ile beraber faizlerde de görülmemiş artışlar meydana geldi. Yaşana tüm gelişmelerin ardından inşaat sektörü büyük bir darbe aldı. 

YENİ YILDA YENİ ARTIŞLAR YAŞANACAK

Uzmanalar ise inşaat sektörünün uzun zamandır durağan seyretmesinden dolayı çıkış yolunun faiz indirimi olduğunu belirtiyor.

Yeni yıla girilmesinden itibaren maliyetlerin artmasından dolayı gayrimenkul fiyatlarının yükseleceğini ifade eden Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, “Yılbaşından sonra ev fiyatları güncellenecek ve maliyetlerden kaynaklanan artışlar görülecek” dedi.

“FAİZLERİN DÜŞMESİNİ BEKLİYORUZ”

İnşaat sektörünün birçok iş kolunu doğrudan etkilediğini ve yaşanacak hareketliliğin binlerce kişiye fayda sağlayacağını açıklayan Gazi Çelik, özel bankaların da faiz indirimine gitmesi gerektiğini ifade etti.

Çelik, “Yeni yıl yaklaştı. Gayrimenkul piyasasında da hareketlenme bekliyoruz. İnşaat sektörü yaklaşık 550-600 iş koluna hitap ediyor. İnşaat sektöründeki oluşacak hareketlilik yüzlerce sektörde işlerin hızlanmasını sağlayacak. Faiz oranlarıyla ilgili bir sıkıntı mevcuttu.

Bugünlerde ise devlet bankalarında faizlerin düştüğünü görüyoruz. Özel bankalardan da beklentimiz ev kredilerinde faiz düzenlemesine gitmeleri. Eğer özel bankalar da devlet bankaları gibi faiz düşürürse, gayrimenkul piyasası özlenen günlerine döner.

Şu günlerde birçok müteahhittin evinde satışa hazır ev bekliyor. Hükümetin yapacağı faiz düzenlemeleri ile birlikte hazırda bekleyen evler sayılacak ve yeni evler yapılacak. Böylelikle inşaat sektörü de canlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2022, 08:41
YORUM EKLE