Konutta 'Fahiş' Artıran Yandı!

Konutta olağan dışı fiyat artışları mercek altında. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gayrimenkul sektöründe olağan dışı fiyat artışlarına yönelik kapsamlı çalışma başlatıldığını açıkladı.

Konutta 'Fahiş' Artıran Yandı!

Akşam'da yer alan habere göre, son 1 yıldır rekor hızda yükselen, son günlerde ise yükseliş hızı yavaşlayan konut fiyatlarına karşı Hazine ve Maliye Bakanlığı kapsamlı bir çalışma başlatıldığını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gayrimenkul sektöründe olağan dışı fiyat artışlarına yönelik kapsamlı bir çalışma başlatıldığını belirtirken, "Konuyu mercek altına aldık. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız" dedi. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Genel Müdürlüğü, çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık tarafından gayrimenkul sektöründe fiyat artışına sebep olan etkenler tek tek inceleniyor.

İŞLEM BAŞLATILACAK

Bakan Nebati, mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verilerinin incelendiğini, analiz ve değerlendirme çalışmalarının kararlılıkla yürütüldüğünü bildirdi. Yapılan çalışmalar ise şöyle açıklandı: Emlak ilan siteleri vasıtasıyla sektörde fiyat artışı ve enflasyona sebep olan etkenler belirleniyor.

Suni fiyat artışı yaparak arz talep dengesini bozan, enflasyona sebep vererek piyasayı olumsuz etkileyen, konut satışında elde ettiği geliri doğru beyan etmeyen kişiler ve firmalar tespit ediliyor. Enflasyonist ortam yaratan ve vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlem başlatılması için ilgili kurumlara bilgiler iletiliyor.

EMLAKÇIYA DA DENETİM

Gayrimenkul ilanı veren emlakçılara yönelik yürütülen risk analiziyle yapılan tespitler sonucu saha denetimlerine de başlanıldı. Emlak piyasasında spekülasyon yaratan, konut satışlarından elde ettiği gelirini beyan dışı bırakan veya eksik beyanda bulunan, başta tapu harcı olmak üzere vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen şahıs ve firmaların tespiti de gerçekleştirildi.

Son dönemde fiyat artış hızında yaşanan bir miktar yavaşlamaya rağmen sitelerde fırsatçı ilanları sürüyor.

ARTIŞ HIZI DÜŞSE DE FIRSATÇILIK BİTMEDİ

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve Endeksa.com işbirliğiyle hazırlanan 2022 yılı ikinci çeyreğine ilişkin 'İkinci El Konut Piyasası Raporu'na göre, Türkiye genelinde konut fiyatlarında yıllık yüzde 182 artış görüldü. İstanbul'da konut fiyatları 1 yılda yüzde 232, Ankara'da yüzde 169, İzmir'de yüzde 172 arttı.

Fiyat artışlarında ay bazında mayısta zirvenin görüldüğü, sonra artış oranlarının düşüş eğilimine girdiği belirtildi. Uzmanlara göre, son dönemde fahiş şekilde yükselen fiyatların artış hızı kesildi, piyasadaki fiyatlar reel rakamlara geldi. Ancak buna rağmen sayıları azalsa da, özellikle emlak sitelerinde hâlâ fiyat yükseltenleri görmek mümkün.

KURUM: KONUT HAMLESİ İŞE YARADI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da, konut fiyatlarını değerlendirdi. Konut hamlesine işaret eden Kurum, "Bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem konut fiyatları hem de kiralarda düşüş başladı. İnşallah kısa sürede daha da hızlı düşecek" dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2022, 07:16
YORUM EKLE