Konutta Vurgun: Miami Ümraniye'den Daha Ucuz!

Konut maliyetlerindeki rekor artışın üzerine yabancıların vatandaşlık için konut talebi artınca, İstanbul Ünraniye'de 2+1 daireye, Miami’de villa fiyatı talep edilmeye başlandı.

Konutta Vurgun: Miami Ümraniye'den Daha Ucuz!

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, son dönemde Ortadoğuluların talebinin arttığı Acarkent'te villa fiyatları ise 86 milyon ile 100 milyon liraları bulmuş durumda.

Gayrimenkul brokerı Songül Toprak Özsan, fiyatların makul artışların ötesinde arttığını vurguladı. Özsan, “İstanbul'daki fiyatlar Miami'yi geçmiş durumda.

Üstüne üstlük Miami'de 30 yıllık mortgage imkanı ve dolarla kira getirisi imkanı var. Pek çok müşterimiz İstanbul'daki dairesini satıp Miami'de topraktan sıfır projelere girdi” diye konuştu.

Denge Kalmadı

Özsan, fiyatlardaki artışın yabancıya satıştan kaynaklandığını, yılda 800 bin yeni konut yapılması gerekirken arzın durduğunu ve özellikle Ortadoğululardan gelen talebin fiyatları tüm kademelerde yükselttiğini anlattı.

Konut arzının artmamasının yani yeni ev yapılmamasının ardında inşaat maliyetlerindeki hızlı artışın getirdiği öngörülemezlik var.

Özsan, bu ortamda yüzde 5 seviyesinde olan yabancıya konut satışının ev fiyatlarındaki tüm dengeleri etkilediğini vurguladı. Özsan, Ruslardan ise İstanbul'da değil ama Antalya bölgesindeki gayrimenkullere ilgi olduğunu ekledi.

Vatandaşlık için Konut Değil, Dükkan Satılsın

Türkiye'de 250 bin dolarlık konut alan yabancılar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanıyor.

Bu yasanın çıkmasının ardından konut fiyatlarında, TC vatandaşlarının ev satın alma hayalini bile kuramaması ile sonuçlanan bir fiyat artışı süreci başladı.

Songül Toprak Özsan, “Kanada yabancıya satışı yasakladı, Türkiye'de de mutlaka izin verilecekse işyeri satışına vatandaşlık verilsin, o da gayrimenkul, en azından konut piyasasındaki bu dengesizlik son bulur” ifadesini kullandı.

Miami Ümraniye'den Daha Ucuz

Komedyen Kaan Sekban, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Miami'de 170 metrekare 3 odalı, 3 banyolu bir evin fiyatı ile, İstanbul Ümraniye'de satılığa çıkarılan 110 metrekare 2+1 dairenin fiyatı ile ilgili yaptığı paylaşımda "Şu ev Miami'de, 170 metrekare 3 odalı 3 banyolu, bahçeli, merkezi sayılabilecek konumda ve fiyatı 400 bin dolar.

Geçen yazki kurla 2.5 milyon lira, mevcut kura göre yaklaşık 6 milyon lira. Bugün 6 milyon'a Ümraniye'de 2+1, 3+1 bi daire anca alabilirsiniz. Kura rağmen Miami Ümraniye'den daha ucuz" ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2022, 07:56
YORUM EKLE