Noterde Konut Satışı Nasıl Yapılacak?

Manşet Aydın'dan Cemile Cabadağ'ın "Gayrimenkul alım satımlarında yeni dönem" başlıklı yazısı...

Noterde Konut Satışı Nasıl Yapılacak?

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren isteyen kişiler ev alım satımı başta olmak üzere noterden Tapu işlemi, satışı ve devri yapabileceklerdi. Ancak bu tarih ertelendi.

Yeni yılla birlikte emlak alım satım işlemlerine yeni düzenlemeler getirilecekti.

Fakat bu düzenleme 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacaktı. Ancak bu karar ertelendi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen taşınmaz satış sözleşmelerinin noterler tarafından da yapılmasına imkan sağlayan düzenlemenin uygulama tarihi 1 Temmuz 2023'e ertelendi.

Noterde Tapu Süreci Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından tapu kayıt örneği ve diğer belgeler, tapu bilişim sistemi aracılığıyla noterlerle paylaşılacak.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nden (TAKBİS) noterliklerin veri alabilmesi için teknik hazırlıkların devam etmesi Taşınmazın ilgili belgelerinin eksik olduğu durumda ise bu belgeler sistem üzerinden talep edilecek ve eksiklikler tapu müdürlüğü tarafından sisteme aktarılacak.

Noterlerce hak sahibi belirlendikten ve taşınmazın satışına engel hukuki bir durumun bulunmadığı tespit edildikten sonra taşınmaz satış sözleşmesi yapılacak.

Satış sözleşmesi taraflar tarafından imzalanınca noter, tapu bilişim sisteminden yani (TAKBİS)den yevmiye numarası alarak sözleşmeyi de sisteme kaydedecek.

Yine verilen bilgiye göre, sözleşme sisteme kaydolduktan sonra tapu müdürlüğü tarafından taşınmazın tapu siciline tescili yapılacak.

Satış sözleşmesiyle birlikte diğer belgeler, noter tarafından sisteme aktarılacak ve fiziki olarak da arşivlenecek ve süreç bu şekilde olacaktır.

Sevgili okuyucularım yılın son gününde her şeyin hayırlısı dua ve dileklerimizin kabul olacağı bir yıl olmasını diliyorum yeni yılınız kutlu olsun, haftaya başka bir konuda görüşmek üzere hoşça kalın sevgiyle kalın.

YORUM EKLE