Orta Gelirliye Konut Projesine Kimler Başvurabilir?

Dar gelirlilere sosyal konut projesinin ardından, şimdi de gözler orta gelir grubuna yönelik konut projesine çevrildi. Peki, o projenin detayları ne olacak? Ne zaman açıklanacak?

Orta Gelirliye Konut Projesine Kimler Başvurabilir?

CNN TÜRK'ten Gülşen Coşkun'un haberine göre, gözler orta gelir grubuna yönelik konut kampanyasında. Detayların yeni yıl ile birlikte açıklanması bekleniyor.

Projeyi Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığı ortak yürütüyor. Ama taslak olarak bazı çerçeveler çizildi.

Peki, bu projeden kim nasıl yararlanacak?

DAHA ÖNCE KONUT SAHİBİ OLMAYANI KAPSAMASI BEKLENİYOR

Proje 81 ilde geçerli olacak. Bir gelir sınırı olacak mı?

Bu sorunun yanıtı henüz netleşmedi ama edinilen bilgiye göre daha önce ev sahibi olmayanlara yönelik imkan tanınması bekleniyor.

Proje kredi garanti fonu destekleri kapsamında olacak.

Kamu bankaları araclığıyla uygun faizli kredi imkanı beklentisi var. Hak kazananlar için 15 yıla kadar vade seçenekleri masada.

"5 YIL KONUTU SATMAMA" ŞARTI PLANLANIYOR

Projeden yararlanan için evini belirli bir süre satamayacak. Eğer bir değişiklik olmazsa bu sürenin 5 yıl olması bekleniyor.

Amaç ise uygun imkanlardan yararlanıp daha yüksek fiyatlarla hem kar etmeye çalışıp hem de piyasadaki fiyatların yükselmesine neden olabilecek fırsatçıları engellemek.

81 İLİ KAPSAYACAK 100 BİN KİŞİYE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Projenin 100 bin kişiye ulaşması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, daha önce proje için ''İyi bir mortgage diyebiliriz'' vurgusu yapmıştı. Ve "Çok özgün bir konut projesi olacak" demişti.

YORUM EKLE