Tapuda Yeni Dönem 1 Ocak'ta Başlıyor!

Milyonlarca vatandaşın merakla takip ettiği konut alım satımında yeni düzenleme yeni yılla birlikte yürürlüğe girecek.

Tapuda Yeni Dönem 1 Ocak'ta Başlıyor!

Milli Gazete'de yer alan habere göre, bundan sonra isteyen kişiler ev alım satımı başta olmak üzere noterden tapu işlemi, satışı ve devri yapabilecekler.

Bu kişiler tapu harcı için hesaplanan rakama ek olarak aynı zamanda belirlenen tutarda ek noterlik ücreti de ödeyecekler.

Noterlerin gayrimenkul satış sözleşmelerini düzenlemek konusunda yetkilendirilmesinin amacı bürokratik işlemlerin yoğunluğunun azalacağı düşünülüyor.

TAPU SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından tapu kayıt örneği ve diğer belgeler, tapu bilişim sistemi aracılığıyla noterlerle paylaşılacak.

Taşınmazın ilgili belgelerinin eksik olduğu durumda ise bu belgeler sistem üzerinden talep edilecek ve eksiklikler tapu müdürlüğü tarafından sisteme aktarılacak.

Noterler tarafından hak sahibi belirlendikten ve satışa engel bir durumun olmadığı teyit edildikten sonra taşınmaz satış sözleşmesi yapılacak.

Satış sözleşmesi taraflarca imzalanınca noter, tapu bilişim sisteminden yevmiye numarası alarak sözleşmeyi sisteme kaydedecek.

Sözleşme sisteme kaydolduktan sonra tapu müdürlüğü tarafından taşınmazın tapu siciline tescili yapılacak.

Satış sözleşmesiyle beraber diğer belgeler, noter tarafından sisteme aktarılacak ve fiziki olarak da arşivlenecek.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2022, 06:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kıyas soylu
Kıyas soylu - 1 ay Önce

Zor olur ama bakalım

Koray Kaya
Koray Kaya - 1 ay Önce

Iyi olur

Yediemirler gayrimenkul
Yediemirler gayrimenkul - 1 ay Önce

Emlak işi yapıyorum. Bu habere sevindim...

Ali ARI
Ali ARI - 1 ay Önce

Hikmet akbaş. Gayrimenkul danışmanıyım
Hikmet akbaş. Gayrimenkul danışmanıyım - 1 ay Önce

Gayrimenkul alış satışlarda para transferlerin noterler gözetiminde güvenilir şekilde sağlanmasına,çözüm getirilmesi ,ve gayrimenkul danışmanlarına ,devlet standartlarını yerine getirmiş olan ofis yetkilisine bazı yetkilerin verilmesi.ayrıca ofis açanlara kesin bir standart getirilmesi gerekir bu durumda her satışın kayıt altına alınmış olacaktır.