Üvey Kardeşler Arasında Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Kardeşlerden birinin vefatında, babanın ilk evliliğinden olan çocukların da mirasta payı olacağını yazdınız. Biz de aynı durumdayız. Ancak bizim malvarlığımızın bir kısmı annemizden miras, bir kısmı da kendi emeğimizin ürünü. Bu durumda dahi babamızın ilk evliliğinden olan çocuklar hissedar olur mu?" sorusunu cevapladı.

Üvey Kardeşler Arasında Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Okuyucuma kendi olayları için net yanıt vermeden önce bir kuraldan söz etmeliyim. Diyor ki bir kısım mallar annemizden miras kaldı.

Yani şunu demek istiyor; annemiz ile babamızın ilk evliliğinden olan çocukların kan bağı yok. Tamam zaten miras konusunda bu hususa bakılmaz.

Bakılan husus şudur: Okuyucumun annesi vefat ettiğinde bir kısım malvarlığı miras olarak kalmış, bu mallar okuyucumun kendi kardeşleri arasında paylaşılmış.

Bu durumda artık miras kalan malların vefat eden anne ile bağı kalmamış.

Bu mallar artık hisselerine düşen oranda okuyucumun ve kardeşlerinin.

Yani okuyucumun kardeşlerinden birinin vefatı halinde gerek kendi edindiği mallar ve gerekse anneden intikal eden mallar artık bu kardeşin malları olarak bir bütünlük taşıyacaktır.

Dolayısıyla nereden gelmiş ise gelsin bu mallar miras mallarıdır yani terekeye dahildir.

İşte geçen günlerden birinde verdiğim yanıtta, ilk evlilikten olan çocuklara malların bir kısmının yansıyacağı bilgisi bu mantıkla yazılmıştır.

Dolayısıyla okuyucumun yanıtına gelirsem; bugün okuyucum veya kardeşlerinden birinin vefatında malvarlıkları bu çerçevede değerlendirilecektir.

Sahip oldukları malvarlığı bir bütün olarak değerlendirilecek ve mirasçılar arasında payları oranında bölüşülecektir.

Ancak genel olarak miras paylaşılması sözünü kullandığımda bazı okuyucularım her mirasçının eşit pay alacağı gibi algılamaktadır ki bu yanlıştır. Her mirasçı eşit pay almaz.

Mirasın taksimi yasal tarife göre yapılır. Mirasçılar akrabalık durumuna göre farklı hisselere sahip olabilir.

YORUM EKLE