Birleştirilen Daireler için Kaç Aidat Ödenir?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "İki daire için çift gider ödüyorum, oysa birleşen daireler için tek aidat ama çift ortak gider ödenir gibi bir yazınız olmuştu. Proje ile birleştirilen daireler için durum nedir?" sorusunu cevapladı.

Birleştirilen Daireler için Kaç Aidat Ödenir?

Okuyucumun sorusuna yanıt vermeden önce bir açıklama yapmalıyım. İki daireyi birleştirmek derken, ara duvarı kaldırıp, iki daireyi birden kullanmak kastediliyor.

Yani iki bağımsız bölümünüz var. Bunlar yan yana ve siz ara duvarı kaldırıp ikisini birlikte kullanıyorsunuz.

Burada, ara duvarı kaldırmasaydınız ödemeler nasıl olacaktı? İki daire için iki aidat ve iki ortak gider. Duvarı kaldırınca ne değişti? Hiçbir şey, yani yine iki aidat iki ortak gider.

Peki proje tadilatı yapıldı buna göre daireler birleştirildi ve artık bu iki daire tek bağımsız bölüm oldu.

Buna göre de tüm binadaki bağımsız bölüm sayısı azaldı. Çünkü proje tadilatı kat maliklerinin iştiraki ile yapıldı yani bina yeni bir duruma girdi.

Mesela on bağımsız bölümlü iken artık dokuz bağımsız bölümlü. Bu halde proje tadilatı ile birleştirilen iki daire tek bağımsız bölüm oldu.

Hesaplamalara da tek bağımsız bölüm olarak geçecek ama bu işlem bilinçli yapıldı ise arsa payı iki bağımsız bölüme eşit olacağı için ve arsa payı hesabına göre ortak gider ödeneceği için ortak giderlerden dolayı pek bir tasarruf olmayacak.

Anlatmak istediğim, iki bağımsız bölümü birden kullanmak ile bina içinde iki bağımsız bölüm sahibi olmak arasında fark yok.

Fark yaratacak olan tadilat projesi ile binanın düzeninin değişmesi durumu. Bu da tüm bağımsız bölüm maliklerinin projeye katılımının sağlanması gerektiğinden kolay yapılacak bir iş değil.

YORUM EKLE