Kiracı Oturduğu Evde Ön Alım Hakkına Sahip mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "5 yıldır bir evde kiracıyım. Ev sahibi kiraya yüzde 25‘ten fazla zam istedi. Ben de evden memnun olduğum için yüzde 35 zam yaptım ve kabul etti. Aradan 15 gün geçti, evi satışa çıkardı ihtiyacı olmadığına eminim çünkü çok evi var. Benim bu evi almak gibi bir ön hakķım var mı? Başkasına satarsa iptal ettirebilir miyim? " sorusunu cevapladı.

Kiracı Oturduğu Evde Ön Alım Hakkına Sahip mi?

Kiradaki evin satışında kiracının bir öncelikli alım hakkı yoktur. Dolayısıyla ev satıldığında bu satışın iptalini istemek gibi bir hakkı da yoktur.

Bilindiği gibi herkes yasal çerçeveler içinde kendi malından tasarruf edebilir.

Yani kısaca okuyucumun ev sahibi bu yeri satışa çıkarır, müşterisini bulursa da satar. Okuyucumun herhangi bir şekilde bunu engelleme imkanı yoktur.

Ancak evin satılması demek okuyucumun kirasının yeniden zamlanması demek olmayacağı gibi ertesi gün çıkması anlamına da gelmez.

Okuyucumun, bugünkü ev sahibi ile olan kira sözleşmesi yeni malik için de geçerliliğini korur.

Ancak yeni malikin satıştan altı ay sonra ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açma imkanı doğacaktır ve yeni malik böyle bir dava açarsa gerçek ihtiyacını ispatlamak zorunda olacaktır.

Gerçek ihtiyacını ispatlayamazsa davası reddolunacaktır ve okuyucumun kiracılığı devam eder.

Okuyucum kendisinin alımda öncelik hakkı olup olmadığını sorduğuna göre satın alma gücü var gibi geliyor.

Eğer gerçekten böyleyse ve ev de satışa çıktığına göre neden satıştan sonrasını yani ihtilaflı bir ortamı düşünür ki?

Şimdiden ev sahibi ile pazarlık edip evi bir başkasından önce kendisi alsa ya! Ancak son olarak şunları söyleyeyim:

Hukuken satışa engel olamayacağı gibi satıştan sonra da iptal gibi bir talebi olamayacaktır. Sadece eldeki sözleşme aynen devam edecektir.

YORUM EKLE