Kirayı Geciktiren Kiracı Nasıl Uyarılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Kirasını zamanında ödemeyen bir işyeri kiracım var. Her ay telefon açıp uyarıyorum sonra kira yatıyor. Bunu bertaraf edecek (notere gitmeden) bir hukuki sistem yok mu?" sorusunu cevapladı.

Kirayı Geciktiren Kiracı Nasıl Uyarılır?

Okuyucumun sorusunu tam yanıtlamaya hazırlanırken parantez içindeki notu gördüm, ‘notere gitmeden’.

Okuyucuma yanıt vermek için hazırlanırken adeta önümü kesmiş. Acaba neden notere gitmeden?

Oysa diyecektim ki kira sözleşmesindeki ödeme şartına göre, gecikme halinde noterden bir ihtar gönderilir, bu ihtarla kiracıya 30 gün süre verilir, 30 gün içinde kira ödenmez ise tahliye nedenidir.

30 gün içinde ödenirse, ikinci bir gecikmede yine bir ihtar gönderilir.

Bu halde yine 30 gün içinde kira ödenirse artık üçüncü, dördüncü ihtara gerek kalmaz.

İki tane haklı ihtar tahliye nedenidir. Yani en kötü ihtimalle iki defa notere gidilmesi gerekir.

Ancak birinci ihtarın keşidesinden sonra bilinçli kiracı artık kiralarını aksatmamakta, kiraya verene tahliye imkanı tanımamaktadır.

Yani bir ihtarname bile okuyucumun işini görecek mahiyette iken, notere gitmeden işi halletmek istemenin pek imkanı da yoktur.

Dolayısıyla okuyucuma olmazsa bir defa olsun notere gitme önerisinde bulunacağım.

Noter masrafı mı rahatsız ediyor acaba? Olabilir. Noterler çok ucuz değil. Olsa olsa şunu söyleyebilirim, ihtarnameyi tek sayfa olarak hazırlayın.

İki sayfa olunca maliyet artıyor, tek sayfa en ucuzu. Bari bu yolla biraz tasarruf sağlayın ama bir kere olsun notere görünün diyeceğim.

Zira yasamız kiracının yazılı olarak uyarılması şartını koymuş. Yazılı uyarının da ispatı lazım. İşte en uygun ispat vasıtası noter ihtarıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemal kuralay
Cemal kuralay - 2 hafta Önce

Kira konusu ikitarafada konusu kirayı iki kat artırarak gidersen tabiki patlayacak kiracının verebileceği düşünmek lazım