Üvey Çocuklara Miras Kalır mı?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Kendi adıma kurduğum işlerim ve satın aldığım gayrimenkullerim var. Vefat etmiş eşimin de ilk evliliğinden çocukları var. Benim vefatımda bana ait malların kendi çocuklarıma kalmasını istiyorum. Vefatımda eşimin ilk evliliğinden olan çocuklar benim mirasçım olur mu?" sorusunu cevapladı.

Üvey Çocuklara Miras Kalır mı?

Vefat durumunda mirasın kimlere kalacağı hususu oldukça karmaşık bir mesele. Dikkat edilirse bu konuda sorulan sorular pek çok ve hiçbiri birbirine benzemiyor.

Bunun nedeni aile ilişkilerinin çeşitliliği ve bir de hukuki yönden sistemin kuruluşu. Mesela benim açıkladığım hususlar Türk kanunlarına göre düzenlenmiş durumdur.

Yabancı ülkelerde sistem benim anlattığımın aynısı değildir. Her ülkenin sistemi farklıdır. Bu nedenle karşımıza değişik paylaşım sistemleri çıkıyor.

Okuyucumun sorusunda görülen o ki eş vefat etmiş ancak hem birlikte müşterek çocukları hem de vefat eden eşin önceki evliliğinden çocukları var.

Bu durumda sistem mirası birinci derece mirasçıların almasıdır. Okuyucumun birinci derece mirasçıları vefat eden eşinden olan müşterek çocuklarıdır.

Dolayısıyla miras olarak kalacak değerler bu çocuklara paylaştırılacaktır. Önce vefat eden eşin miras paylaşımında yeri olmayacağı için onun önceki evliliğinden olan çocuklarına mirasta pay verilmeyecektir.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2022, 13:19
YORUM EKLE