BDDK, Konut Kredilerinde Kredi Değer Oranlarını Güncelledi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, 1. el ve 2. el konutlar için konut teminatlı kredilerinde kredi değer oranını tutar bazlı farklılaştırdı.

BDDK, Konut Kredilerinde Kredi Değer Oranlarını Güncelledi

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, BDDK, 9 Haziran'da açıkladığı Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Tedbirleri kapsamda konut kredilerinde kredi değer oranını tutar bazlı farklılaştırdı. Alınan kararla birlikte 1. el ve 2. el konutlar için de konut kredilerinde kredi değer oranı da tutar bazlı farklılaştı.

Buna göre, enerji sınıfı A olan 1. el konutlar için kredi değer oranı; konut değeri 2 milyon liranın altında olan konutlar için yüzde 90, konut değeri 2 milyon lira ile 5 milyon lira arasında olan konutlar için yüzde 70, konut değeri 5 milyon lira ile 10 milyon lira arasında olan konutlar için azami 3,5 milyon lira olarak belirlendi.

Konut değeri 10 milyon lira üzerinde olan konutlar için ise konut kredisi imkanı bulunmuyor.

Enerji sınıfı A olan 2. el konutlar için kredi değer oranı; konut değeri 500 bin liranın altında olan konutlar için yüzde 90, konut değeri 500 bin lira ile 2 milyon lira arasında olan konutlar için yüzde 70, konut değeri 2 milyon lira ile 5 milyon lira arasında olan konutlar için yüzde 50, konut değeri 5 milyon lira ile 10 milyon lira arasında olan konutlar için azami 2,5 milyon lira oldu.

Konut değeri 10 milyon lira üzerinde olan 2. el konutlar için de konut kredisi imkanı bulunmuyor.

Karar öncesinde kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde 85 ve diğer konutlar için yüzde 80 olarak belirlenmişti. Ayrıca karar öncesinde konutun 1. el veya 2. el olması durumunda herhangi bir farklılık bulunmuyordu.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2022, 06:02
YORUM EKLE