6 Tasarruf Şirketi Lisansını Aldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Fuzulev, Birevim, Eminevim, İmece, Katılımevim ve Sinpaş’ın intibak sürecini tamamlayan 6 şirket olduğunu açıkladı.

6 Tasarruf Şirketi Lisansını Aldı

Anadolu Ajansı'nda yer alan ahbere göre, tasarruf finansman şirketlerinin lisanslanması sonrası sektörün toplamdan aldığı payın katlanarak artması beklenirken, pazar çeşitliliğinin artması ve yüksek gelirli kimselerin de sisteme dahil olması öngörülüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından gerçekleştirilen inceleme ve değerlendirmeler sonucu 6 tasarruf finansman şirketinin intibak talepleri uygun görüldü.

Bu kapsamda Birevim, Emin Evim, Fuzul Gayrimenkul, İmece Yatırım, Katılımevim ve Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ'nin intibak taleplerinin uygun görülmesine karar verildi.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcileri, BDDK tarafından yaklaşık 1 yıl süren intibak süreci sonrası tasarruf finansman şirketlerinin lisanslanmasının sektöre ilgiyi ve güveni artıracağını belirterek, bu sayede vatandaşların ekstra kredi masrafına girmeden ev ve otomobil sahibi olabileceğini bildirdi.

"SAYILARI YÜZ BİNLERİ BULAN KATILIMCILAR İÇİN DÜZENLEME ZORUNLUYDU"

FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, konut, otomobil ve iş yeri alımında faiz hassasiyeti bulunan ya da banka kredisindeki maliyetleri yüklenmek istemeyen kesimler tarafından faizsiz finansman sistemine yönelik ilginin bugüne kadar artarak devam ettiğini söyledi.

Türkiye genelinde son yıllarda bu sistemin oldukça hızla yaygınlaşmaya başlaması üzerine sektöre onlarca firmanın girdiğini anımsatan Akbal, "Bu alanda faaliyet gösteren firmalar için sermaye şartı aranmaması, hem de sisteme dahil olan katılımcıların bu firmalara yaptıkları ödemelerin devlet güvencesinde olmaması, sisteme ilişkin önemli riskler oluşturuyordu." diye konuştu.

Akbal, vatandaşlara karşı duydukları sorumluluk bilinciyle söz konusu riskler üzerine daha önce defalarca görüştükleri Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) harekete geçmesinin ardından son bir yılda yaşanan süreci anlattı.

Sayıları 50'ye yaklaşan şirketler arasında bugün itibarıyla lisans alan sadece 6 firma kaldığını vurgulayan Akbal, "Sistemin regüle edilmesi sayıları yüz binleri bulan aktif katılımcılar adına zorunluydu. BDDK'nın açıkladığı lisanslı şirketler arasında yer almak ve sisteme ilişkin gelinen nokta bizim için memnuniyet verici." ifadesini kullandı.

"DÜZENLEME SONRASI KONUT SATIŞLARINDAKİ PAY YÜZDE 20'LERE YÜKSELECEK"

Eyüp Akbal, 1992'den bu yana faizsiz finansman sistemiyle hem büyük şehirlerde hem de özellikle Anadolu'da insanları ev, araba ve iş yeri sahibi yapmak için çalıştıklarını belirterek, sabit ve dar gelirli vatandaşların hayallerini gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Finansal aracılık faaliyetinde bulunan şirketlerin statüsünün hukuki bir altyapıya kavuşmasında önemli payları olduğundan bahseden Akbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Toplu parası bulunmayan, yüksek kredi faizi ve maliyetine katlanmak istemeyen, kredibilitesi düşük olan ya da bütçesine göre ev ve otomobil almak isteyen 300 bin aktif katılımcı mevcut. Konut satışlarında faizsiz finansman sisteminin payının yüzde 5 olduğunu düşünüyoruz. Söz konusu düzenlemeden, sistemin ve katılımcının yasal olarak güvence altına alınmasından sonra bu oranın çok hızlı bir şekilde artacağını, önümüzdeki 5 yılda yüzde 20'lere yükseleceğini düşünüyoruz."

"YASTIK ALTI EKONOMİYE KAZANDIRILABİLİR"

Eminevim Genel Müdürü Sait Aytaç da BDDK lisansı sayesinde vatandaşların mevduat ve katılım bankacılığından sonra 3. Nesil Finansman Modeli'ne kavuştuğunu söyledi.

Sektörün geçmişten bu yana ekonomiye sağladığı likidite ve ticarete getirdiği hareketlilikle ülke ekonomisine önemli katkılar sunduğunu dile getiren Aytaç, mevzuata uygun hale getirilen şirketlerin BDDK lisansı aldığını bildirdi.

Aytaç, ülke ekonomisine sağladıkları yıllık 5 milyar lira likiditeyle borçlanmadan ve dış finansmana ihtiyaç duymadan kaynak üretilmesinde, altın ve döviz cinsinden kaynakların ekonomiye kazandırılmasında öncü bir rol üstlendiklerini kaydederek, "Bugünden sonra da sektörümüzü BDDK denetimi ve gözetimindeki bu yeni yapısı çerçevesinde daha fazla tasarruf sahibiyle buluşturarak, istikrarlı bir şekilde büyütmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Sait Aytaç, 3. Nesil Finansman Modeli olarak tanımladıkları tasarruf finansman sektörünün ülke istikrarına katkı sağlamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE