Çimentonun Konut Maliyetine Etkisi Yüzde 4.5!

İnşaat maliyetlerindeki artış devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre inşaat maliyet endeksi, ocakta yüzde 79.91 artarak rekor kırdı.

Çimentonun Konut Maliyetine Etkisi Yüzde 4.5!

Malzeme endeksi ise yüzde 98.20 artış gösterdi. İnşaat maliyetlerinde görülen bu rekor yükselişler, konut fiyatlarını da yukarı taşıyor.

Zaman zaman konut üreticileri ile inşaatın temel malzemelerinden çimento üreticileri arasında zam tartışması yaşanıyor.

Geçen yıl çimento fiyatları boykot da edilmişti. Çimento sektörünün çatı örgütü Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO), bu duruma açıklık getirmek için çimento ve hazır beton fiyatlarının konut yapım maliyetine etkisini ortaya koyan bir rapor hazırlattı.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) Prof. Dr. Ismail Özgur Yaman ve Dr. Aslı Akçamete Güngor’ün hazırladığı rapora göre, çimento fiyatlarının konut maliyetine etkisi 2022’de lüks inşaatlarda ortalama yüzde 2.8, birinci sınıf inşaatlarda yüzde 4.5 ve ikinci sınıf inşaatlarda yüzde 6.8 olarak hesaplandı.

Raporda, çimento ve beton dışındaki yapı malzemelerindeki fiyat artışlarının konut maliyetine olan etkisine de dikkat çekildi. Raporda şu açıklamaya yer verildi:

“Arazi temini ile ilgili maliyetler, finansman maliyetleri, pazarlama ve satış maliyetleri gibi maliyetler bir yapının inşasında kullanılan malzeme fiyatları ve işçilik harcamaları dışında hesaplanması gereken ve konutun maliyetine etki eden faktörlerdir. İnşaat maliyetleri yalnızca malzeme kullanımı maliyetine indirgenemez.”

YORUM EKLE