Yapı Ruhsatı Verilen Yapıların Yüz Ölçümünde Azalma

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; 2022 yılı ikinci çeyreğinde önceki yılın aynı çeyreğine göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 7,8 azaldı.

Yapı Ruhsatı Verilen Yapıların Yüz Ölçümünde Azalma

ANKA'da yer alan habere göre, TÜİK yapı ruhsatlarına ilişkin nisan–mayıs-haziran aylarını kapsayan yılın ikinci çeyrek verilerini açıkladı.

Buna göre; bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 2022 yılının ikinci çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 7,5, daire sayısı yüzde 15,3, yapılan toplam yüzölçümü ise yüzde 7,8 azaldı.

Belediyeler tarafından söz konusu dönemde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 29,3 milyon metrekare iken; bunun 15,6 milyon metrekaresi konut, 8,4 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,3 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı oldu.

EN YÜKSEK YÜZÖLÇÜMÜ PAYI YÜZDE 62,5 İLE İKİ VE DAHA FAZLA DAİRELİ BİNALARIN OLDU

Belediyeler tarafından 2022 yılı ikinci çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 18,3 milyon metrekare ile 2 ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 2,9 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar izledi.

Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı ikinci çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 22,6, daire sayısı yüzde 22,5 ve yüzölçümü yüzde 20,1 arttı.

Belediyeler tarafından yılın ikinci çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 29,2 milyon metrekare iken; bunun 16,8 milyon metrekaresi konut, 6,2 milyon metrekaresi konut dışı ve 6,2 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı oldu.

Bu dönemde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçümü payına 21,7 milyon metrekare ile 2 ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,4 milyon metrekare ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2022, 13:41
YORUM EKLE