TOKİ'nin İndirim Kampanyasından 26 Bin Kişi Yararlandı

TOKİ'nin borcunu erken ödemek isteyenler için uyguladığı yüzde 22’lik indirim kampanyasından 26 bin 306 kişi yararlandı.

TOKİ'nin İndirim Kampanyasından 26 Bin Kişi Yararlandı

Hürriyet'te yer alan habere göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) borcunu erken ödeyecek tapusunu hemen almak isteyenler için düzenlediği indirim kampanyası yoğun ilgi gördü. Konut ve işyeri sahipleri için 22 Mart - 19 Nisan 2022 tarihleri arasında yapılan yüzde 22 indirim kampanyasından 26 bin 306 kişinin faydalandığı açıklandı.

Kampanya, 2020 yılı sonuna kadar satışları gerçekleştirilmiş ve taksitleri 2020 yılı itibarıyla başlamış olan konut ve işyerleri sahiplerini kapsadı.

TOKİ’nin bir önceki dönem hayata geçirdiği kampanyadan 15 bin 312 konut ve işyeri alıcısı yararlanırken, bu dönemki sayının 26 bini aşması dikkat çekti.

Borcun Hepsi Ödendi

Kampanya kapsamında alıcıların bir kısmı ise tüm borcunu kapatırken, bir kısmı da bir bölümünü ödedi. Bütün borcunu kapatan 23 bin 34 kişi kapatarak tapularını almaya hak kazandı.

İndirim kampanyasından bütün borç bakiyesini kapatamayacak konut ve işyeri alıcıları için esnek ödeme planı yapıldı.

Borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla kampanyaya katılan 3 bin 272 konut ve işyeri alıcısı yaptıkları peşin ödemelerle yüzde 22 indirimden faydalandı.

Arsa Alanalarda Yararlandı

Gelen talepler nedeniyle konutun yanında arsa alanlar için de kampanya yapıldı. Kampanya kapsamında geri ödemeleri devam eden arsa satışları için de yüzde 10 indirim yapıldı.

22 Mart-14 Nisan 2022 tarihleri arasında yapılan arsa borç kapatma-larından 191 arsa alıcısı borcunun tamamını kapatarak yüzde 10 indirimden yararlandı.

Kampanyaya katılan vatandaşların banka kredisi kullanma imkânı olsa da, yüzde 81.12’si borçlarını kişisel tasarruflar ile kapattı. Böylece yastıkaltı birikim piyasaya sıcak para olarak kazandırıldı.

YORUM EKLE