Kahramanmaraş Kentsel Dönüşüm Toplu Temel Atma Töreni’ne Beştepe’den canlı bağlantı ile katılan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

YERİNDE DÖNÜŞÜME 160 BİN BAŞVURU

160 binden fazla insanımız yerinde dönüşüm için başvuru yaptı. Bu vatandaşlarımız arasında 20 binden fazla Maraşlı kardeşimiz vardır.

Yerinde dönüşüm projesiyle aynı zamanda ekonomi canlanacak, yeni istihdam alanları oluşacak, mahalle kültürü hayat bulacak. Konutlar daha az maliyetle hayata geçirilecek.

Talep Şehir Merkezi Dışına Kayıyor Talep Şehir Merkezi Dışına Kayıyor

Depremin yıktığı şehirlerimizi altyapısı ve üstyapısıyla daha görkemli, daha dayanıklı, daha ferah bir şekilde inşa edeceğiz.

Yaşadığımız her felaket bize alınması gereken tedbirleri tekrar tekrar hatırlatmaktadır. Hiç şüphesiz bunların en başında kentsel dönüşüm gelmektedir.

Başbakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığımız dönemlerinde TOKİ vasıtasıyla Türkiye’nin yapı stokunun yenilenmesi için çok çaba harcadık. TOKİ bugüne kadar ülkemiz genelinde 1 milyon 200 bin proje üretti.

3.3 MİLYON KONUT İNŞA EDİLDİ

Son 21 yılda kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık namına ne yaptıysak, biz işte bu takoz zihniyete rağmen yaptık. Ülkenin dört bir yanında 3.3 milyon konutun inşasını sağladık.

Böylece 20 milyona yakın insanımızı güvenli yuvaya kavuşturmuş olduk. Türkiye genelinde 6.5 milyon konutu süratle dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bunları tamamladığımızda şehirlerimiz hem güzelleşecek hem de depremler çok daha hazırlıklı hale gelecektir.”

KAHRAMANMARAŞ’TA KONUTLAR BÖYLE OLACAK

Kahramanmaraş’ta yüksek katlı binaların yerini 4 katlı yapılar alacak. Temel atma töreninde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni konutların fay hattına en az 60 metre uzaklıkta olacağını da söyledi.

Editör: TE Bilisim