Kiralar Almanya'da Yüzde 1,5 Arttı!

Almanya’nın online kiralık ve satılık gayrimenkul portalı ‘immobilienscout24’, 2022 yılı ‘ilk çeyrek emlak barometresi’ raporunu açıkladı.

Kiralar Almanya'da Yüzde 1,5 Arttı!

Hürriyet'de yer alan habere göre, Almanya genelinde kira fiyatları, 2021’e göre ortalama eski binalarda yüzde 1.8, yeni inşa edilen konutlarda ise yüzde 1.5 oranında artış gösterdi.

Rapora göre sadece Berlin ve Hamburg’da Almanya genelinin ortalamasının üstünde kira artışı oldu.

Berlin’de kira artışı yüzde 3.4, Hamburg’da ise yüzde 2.9 oranında artış gözlendi. Yapılan analize göre artan doğal gaz ve enerji fiyatları kira artışındaki temel sebepler arasında yer alıyor.

Rapor analizinde, Federal İstatistik Dairesi’nin verileri baz alındı. Buna göre sabit kiranın dışındaki ısınma ve sıcak şu masrafları yüzde 35 oranında arttı.

Elektrik fiyatları ise yüzde 13 oranında artış gösterdi.

Evin ısınma ve sıcak su gibi yan giderlerinin dışında kalan sabit kira bedeli aynı kalırken, enerji fiyatlarındaki artış kira fiyatlarını artmasına neden oldu.

Isına Gideri 31 Avro Yükseldi

Hesaplamaya göre, 70 metrekarelik bir evin aylık ısınma gideri 31 avro artış gösterdi.

Raporu hazırlayan uzmanlar, yıl sonuna kadar gaz fiyatlarında artışın iki katına çıkabileceği ve elektrik fiyatlarının ise yüzde 50 oranında artacağını bu nedenle yıl sonuna kadar kira fiyatlarına yansıyacağını belirtti.

Öte yandan konut alış fiyatları da arttı. Var olan konut fiyatları Almanya genelinde ortalama yüzde 5.1, müstakil ev fiyatları ise ortalama yüzde 4.6 oranında pahalandı.

Almanya genelinde konut satış ortalaması metrekare başına 2 bin 755 oldu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2022, 06:32
YORUM EKLE