Üniversite Okumanın Faturası Ağır!

Yurtlardan kiralık evlere, kitap masraflarından yol parasına birçok masrafı hesap eden vatandaş, çocuğuna üniversite okutabilmenin ağır yükü altında eziliyor.

Üniversite Okumanın Faturası Ağır!

TGRT Haber'de yer alan habere göre, üniversite adaylarının girdiği sınav olan YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından 27 Temmuz’da tercih dönemi başlayacak.

Ancak bu yıl öğrenciler, iyi bir üniversitede eğitim görmenin yanı sıra ucuz bir şehirde yaşamanın dersinde.

Adayları ve velileri kara kara düşündüren tabloda ‘yurt ayrı dert, ev tutsam ayrı dert’ düşüncesi baskın geliyor.

“BARINMA VE YEMEK MALİYETLERİNİ BİLE ZOR KARŞILIYORLAR”

Ekonomik sıkıntıların arttığı bir dönemde üniversite tercihi yapacak gençler en az maliyetle en iyi bölüm ve tercih için hesap yapıyor.

27 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında yapılacak tercihler için ‘öğrencileri nasıl bir ekonomik tablo bekliyor’ sorusuna cevap veren eğitim ve kariyer danışmanı Nur Erdem Özeren “Öğrencilerin farklı bir şehirde yaşayarak eğitim görmelerinin maliyetleri arttı. Her geçen gün de artmaya devam ediyor” diyerek artan maliyetleri şu ifadelerle açıkladı.

“KYK YURDU ÇIKMASI İHTİMALİ YÜZDE 35’İN ALTINDA”

“Öğrenciler geçmiş yıllarda üniversite hayatı yaşamak için farklı şehirlere giderken, artık barınma ve yemek maliyetlerini bile zor karşılayacak duruma geldi.

Bunun yanında KYK yurtlarının çıkma ihtimal yüzdeleri de çok yüksek değil.

ÜniversiteKarnesi.com sitesindeki verilerle derlenen rakamlara göre, Ardahan, Sinop, Van, Amasya, Erzincan, Şırnak, Bartın ve Tunceli hariç diğer şehirlerde erkek öğrencilere yurt çıkma ihtimali yüzde 35’in altında.

YURT HAYAL, EVİN İSE HAYALİ BİLE KURULAMIYOR

“Kızlarda durum biraz daha iyi görünse de birçok şehirde yüzde 50’nin altında. Asıl sorun ise, en çok tercih edilen büyükşehirlerde toplam öğrencilerin yüzde 10’una yetecek kadar yurt var. İstanbul’da bu oran yüzde 4...

KYK yurdunda değil de özel yurtta kalmak isteyenler için rakamlar en az 1+1 ev kiraları kadar. İstanbul ve Antalya’da 1+1 daire kiraları 4 bin civarı iken, Ankara’da 3 bin, İzmir ve Mersin’de 2 bin 500...

Bütün bu rakamlar o bölgenin en düşük ve en yüksek yerlerin ortalaması olarak alındı. Türkiye geneline baktığımızda yaklaşık olarak 1+1 evler bin 500 iken, büyükşehirlerde bu oran iki bin 500 üzerinde...”

ÖĞRENCİ EVİNDE KİŞİ BAŞI KİRA 2 BİN LİRA

“Öğrenci evi formülünü uygulayacak öğrenciler için 3+1 evlerde kişi başı kiralar İstanbul ve Antalya’da ortalama 2 bin iken, büyükşehirlerde 1 - 1.500 arası, küçük şehirlerde ise 750 - 1.000.

Şehirlerin sosyo-ekonomik ve insani gelişmişlik endeksleri yükseldikçe yaşam maliyetleri de artıyor.

O şehirdekiler için normal karşılanan rakamlar, küçük şehirlerde yaşayan ve büyükşehirde yaşamaya giden öğrenciler için oldukça yüksek oluyor.”

KARNIM DOYSUN YETER

“Şehir içi ulaşım en düşük maliyet kalemlerinden... Aylık 150 - 300 lira arası. Ancak şehirler arası ulaşım, ayda bir defa gidip gelecek bir öğrenci için aylık bin liranın üstüne çıkıyor.

Üniversite yemekhanesinde öğlen yemeğini yiyen, sabah-akşamı ise KYK yurdunda yiyen bir öğrencinin günlük maliyeti en düşük rakamla 40 lira. Akşam dışarı çıkma ve arkadaşlarıyla başka etkinliklere gitmeyi ise bir kenara bırakıyoruz.”

AYLIK MALİYET 5-7 BİN LİRA ARASI

"Vakıf üniversitelerinde üç öğün yemek maliyetleri günlük 80 - 200 lira arasında değişiyor. Bu aylık en az 2 bin 500, en çok 6 bin olarak bir rakam çıkıyor.

Türkiye ortalaması ise 4 bin lira civarı bir maliyet demek.  Bütün bu rakamları ortalama topladığımızda büyükşehirde okuyacak bir öğrencinin:

Barınma 2 bin lira + yemek gider 4 bin lira + ulaşım gideri bin lira = 7 bin lira. Bu rakamda hiçbir ekstra dâhil değil, vakıf üniversiteleri için eğitim ücreti yok.

Küçük şehirlerde ve devlette okuyan bir üniversite için ise, Barınma bin 250 lira + yemek gider 2 bin 750 lira + ulaşım gideri bin lira = 5 bin lira"

‘ÖĞRENCİLER GELİYOR’ ZAMMI

"Bu maliyetleri görünce, vakıf üniversitelerinin eğitim ücretleri yanlarında çok da yüksek kalmıyor ve eğitim bu yıl için oldukça zorlayıcı olacak gibi görünüyor.

Üstelik barınma fiyatlarını mevcut tabloya göre hesaplıyoruz. Üniversiteler açıldığında ve öğrenciler şehirlere dağıldığında ‘öğrenciler geliyor zammı’ var. Bunu da hesaba katmakta fayda var."

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2022, 05:34
YORUM EKLE