Emlak Katılım'dan 1,4 Milyar TL Kar!

Emlak Katılım, 2022 yılının ilk 9 ayında 93.1 milyar liralık aktif büyüklüğe ulaştı. Bankanın net kârı ise 1 milyar 462 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

Emlak Katılım'dan 1,4 Milyar TL Kar!

Yeni Şafak'ta yer habere göre, Emlak Katılım'dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Emlak Katılım Genel Müdürü İlker Sırtkaya, her alanda gelişmeyi ve büyümeyi sürdürmeye devam edecekleri bir yol haritası için çalıştıklarını belirterek, Emlak Katılım olarak çok verimli geçirdikleri bir üçüncü çeyreği daha geride bıraktıklarını vurguladı.

Sırtkaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Topladığımız fonlar 77.5 milyar liraya ulaşırken piyasalara olan fon desteğimiz 39.2 milyar liraya ulaşmıştır. Aktif büyüklüğümüz yılın ilk yarısında 59.6 milyar lira iken üçüncü çeyrekte büyüklüğümüzü 93.1 milyar liraya çıkararak önemli bir büyüme kaydettik ve ülke ekonomisine 46 milyar lira katkı sağladık.

Karlılığımız ise 1 milyar 462 lira olmuştur. Bu dönemde, şube sayımızı 80’e çıkararak hizmet ağımızı genişletmeye devam ettik. 1.231 kişiye ulaşan çalışan sayımız ile istihdama katkı sunmaya devam ederken Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından başlatılan Genç Katılım programı kapsamında yeni mezun gençlerin istihdamına da önem veriyoruz.”

Yenilikçi ürünlerle farklı alanlarda önemli hizmetler sunduklarını aktaran Sırtkaya, “Geçtiğimiz dönem hizmete aldığımız ve fon sahibinin birikimini yatıracağı alanı seçebilme imkânı tanınan “Proje Tercihli Özel Fon Havuzu” uygulamamızda ciddi bir müşteri sayısına ulaştık. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önderliğinde kamu bankalarının paydaş olduğu KAD-SİS (Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi) projesi ile hurda altın toplama hızının artırılması, daha geniş kitlelere ulaşılması ve yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması amaçlanmış ve kurumumuzda bu uygulamanın bir paydaşı olarak yerini almıştır.” ifadelerini kullandı.

Sırtkaya, çevre konusunu önceliklendirip bu alanda adımlar attıklarını kaydederek, "Sürdürülebilirlik kavramına bağlı olarak çıkarmış olduğumuz Türkiye’nin ilk reel sektör yeşil sukuk projesi ile paydaşımız olan bir firmanın, geri dönüşüme gidecek atıkların satın alınması, ayrıştırılması, toplanılması gibi hizmetlerde kullanılması ve bu ürünlerin yeniden dönüşümü ile piyasada satılması ile elde edilen gelirin sukuk yatırımcılarına dağıtılmasına aracılık ettik.” yorumunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2022, 04:32
YORUM EKLE