Merkez Bankası ve BDDK teşvikiyle kamu bankalarından verilmesi beklenen düşük faizli konut kredisi hakkında detaylar ortaya çıkmaya başladı. Konut satın alımını teşvik edecek olan bu çalışmalar, yakında hayata geçirilecek.

KONUT ALMAYA TEŞVİK EDİLECEK

Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde finans dünyası ile yaptığı buluşması kapsamında konu hakkında açıklamalarda bulundu:

"Birinci konut edinimini özellikle daha güçlü bir şekilde teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durduk. Bu konuda Merkez Bankamızın da BDDK ile birlikte çalışmaları var. Önümüzdeki dönemde inşallah bu konularda da daha yeni adımlar bekliyoruz.

Konut arzını arttırmak, konut maliyetlerini düşürmek ve konut edinimini arttırmak durumundayız. Geçmişte Devlet Planlama Teşkilatı ve Dünya Bankası ortak bir çalışma yapmıştık. Orada da rakamsal olarak şu tespit edilmişti.

BDDK'dan Konut Kredileri ile İlgili Yeni Karar BDDK'dan Konut Kredileri ile İlgili Yeni Karar

İlk konut edinimi hem sosyal refahı hem de makro düzeyde istikrarı çok daha destekleyici bir hadise. Tasarruf oranlarını arttırıyor ve sosyal refahı artırıyor. Dolayısıyla kamu olarak biz bu ilk konut edinimini destekleyici bir çerçeve içinde hareket edeceğiz."

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ!

İlk kez ev sahibi olacakları teşvik edici mekanizmalar üzerinde durulduğunu ifade eden Yılmaz, "Bu konuda Merkez Bankası ve BDDK'nın çalışmaları var. Önümüzdeki dönemde yeni adımlar bekliyoruz." dedi.

10 YIL VADE PLANLANIYOR

Kamu bankaları aracılığıyla yapılması beklenen düşük faizli konut kredisi 180 ay vadeli olması planlanıyor. Kredinin hem sıfır hem de ikinci el evler için geçerli olması beklenmekte.

Editör: TE Bilisim