Depremzedelerin Faturaları Silinecek

Deprem bölgesinde enerji tüketim bedellerinin silinmesine yönelik çalışma kapsamında hazırlanan liste, bina koordinatlarında ve sokaklardaki kaymaların da etkisiyle henüz tamamlanamazken, yapılacak ödemenin boyutları ortaya çıkmaya başladı. Bölgede elektrikte yaklaşık 2.5 milyar TL, doğal gazda ise 500 milyon TL olmak üzere toplam 3 milyar TL’lik borcun affedilmesi bekleniyor.

Depremzedelerin Faturaları Silinecek

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde, konut ve işyeri yıkılan, ağır ve orta hasar alan elektrik ve doğal gaz abonelerinin ödenmemiş borçlarının silinmesi için başvuru süresi 1 Kasım’a kadar uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, şirketler ilgili tüketicilere ilişkin başvurularını defaten veya ayrı ayrı yapabilecek.

Elektrik dağıtım şirketinin terkin kapsamındaki tüm tüketicileri için yapacağı başvuru süresi, hasar durumuna karşı itiraz edilmiş veya yargı yoluna başvurulmuş olanlar hariç olmak üzere 1 Kasım’a kadar tamamlanacak. Söz konusu süre, 25 Mayıs’ta yayımlanan Resmi Gazete’de 90 gün olarak açıklanmıştı.

Tespit çalışması sürüyor

Borçların silinmesi için süre uzatılırken, silinecek borçların tespiti için de çalışmalar devam ediyor. Borçların terkini için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan listelerin, henüz tamamlanamadığı öğrenildi.

YORUM EKLE