Hürriyet'te yer alan habere göre, konut kira artışının belirli bir seviyede tutulması ve abartılı kiraların önlenmesi adına hayata geçirilen kira artış sınırlaması uygulanmaya devam ediyor.

Başta sosyal medya ve bazı platformda ortaya atılan iddialara Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yalanlama geldi. Bazı kaynaklarda yer alan bilgiye göre uygulamanın kaldırılacağı iddia edilmişti.

Kiracılar ve Ev Sahipleri Arasında Ev Gösterme Krizi Kiracılar ve Ev Sahipleri Arasında Ev Gösterme Krizi

Mevcut uygulama ile beraber ev sahipleri kira artış oranını yüzde 25’ten fazla yapamıyordu. Bu gelişmenin ardından kira artış yüzde 25 sınırlaması için son tarih merak ediliyor. Peki Kira artış sınırlaması ne zaman sona eriyor? 

KİRA ARTIŞ SINIRLAMASI NE ZAMAN SONA ERİYOR?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç daha önce yaptığı açıklamada “ "Geçen yılki süreye 1 Temmuz dahildi. 2 Temmuz 2023'ten itibaren 2 Temmuz 2024 tarihine kadar bir yıl süreyle konut kiralarında kira artışı yüzde 25 üst sınır olarak uygulanacak." ifadelerini kullanmıştı.

ORTAYA ATILAN İDDİALARA YÖNELİK AÇIKLAMA GELDİ!

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “ Bazı basın yayın organlarında yer alan, “Bakan Şimşek, yüzde 25 kira zammı sınırının kaldırılacağını açıkladı.” iddiası manipülasyon içermektedir.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, basına kapalı bir toplantıda iş ve finans dünyası temsilcileri ile bir araya gelmiştir. Konut kiralamalarında kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz 2024’te sona erecek olan düzenlemeye ilişkin sorulan soruya yanıt olarak Bakan Şimşek, düzenlemenin sona ermesine yakın yeniden gözden geçirileceğini ifade etmiştir.

Bahse konu haberlerde iddia edildiği gibi konut kira artışlarında düzenlemeyle ilgili henüz bir karar alınmamış olmakla beraber, Bakan Şimşek’in kamuoyuna resmi bir açıklaması da bulunmamaktadır. “ ifadeleri kullanıldı.

Editör: Gayrimenkul Gündemi