Türkiye’de ev sahibi-kiracı anlaşmazlıkları cinayete kadar varırken, Ankara’da bir ev sahibi kiracısını evden çıkarmak için akıl almaz bir yönteme başvurdu.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, kiracısı olan genç kadın adına bazı flört sitelerinde sahte hesaplar açan ev sahibi, genç kadının telefonunu paylaştı, onun adına erkeklerle yazıştı ve kendisini aramalarını istedi.

Dava dosyasına göre, G.A isimli genç kadın, geçen yıl V.C.’nin Ankara Eryaman’daki evini kiralayarak, oturmaya başladı.

Kapadokya Alan Başkanlığı'ndan Kaçak Yapılarla Mücadele Kapadokya Alan Başkanlığı'ndan Kaçak Yapılarla Mücadele

Yeni kiracı olan genç kadın, bu yılki kira artış oranını, devletin belirlediği yüzde 25 sınırında yaptı.

Ancak ev sahibi, iddiaya göre, yapılan kira zammını yetersiz bularak, genç kadının evi boşaltmasını istedi.

G.A. ise kanuni haklarını kullanmak istediğini, bir tahliye kararı olmadan evi boşaltmayacağını söyledi.

'TELEFON NUMARASINI BAŞKALARIYLA PAYLAŞTI'

1 Mart tarihinden itibaren genç kadının telefonu tanımadığı numaralarca aranmaya ve cinsel içerikli mesajlar gelmeye başladı.

G.A, yaptığı araştırmada, herhangi bir üyeliğinin bulunmamasına rağmen, 4 farklı flört uygulamasında kendi adına hesap açıldığını, “WhatsApp’tan yazsana” denilerek, numarasının paylaşıldığını fark etti.

EV SAHİBİ OLDUĞU SORUŞTURMAYLA ORTAYA ÇIKTI

G.A. avukatı Oğuzhan Türe aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, kendi adına flört sitelerinde profil açan ve telefon numarasını paylaşan kişi veya kişilerin tespit edilmesini istedi.

Şikâyet dilekçesinde, “Profiline oturduğum mahalleyi yazmış ve konuştuğu bazı insanları görüşmek/kahve içmek amacıyla yakına çağırmış, onlarla buluşma ayarlamaya çalışmış ve bana ulaşmaları için telefonuma yönlendirmiştir” dedi.

Savcılık soruşturmasında hesapları açan kişinin ev sahibi olduğu IP adresinden tespit edildi. Ev sahibi V.C., savcılık ifadesinde iddiaları reddetti.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Mahmut Kaan Yüksel, şüpheli ev sahibi hakkında “kişilerin huzur ve sükûnunu bozma” ve “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçlarından 5 yıla kadar hapis talebiyle Ankara 67. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

Editör: TE Bilisim