Yüksek enflasyona karşılık düşük faiz politikasının etkili olduğu dönemde yatırım aracı olarak göze çarpan konut, gelen fiyat yükselişleriyle Türkiye'de son dört yılın zam şampiyonu olarak öne çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP eski Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Türkiye’nin 2020 yılında başlayan dünya şampiyonluğunun 2021, 2022 ve 2023’te devam ettiğini ifade ederek, “Konut fiyat artışlarında son dört yıldır dünya birincisiyiz. AKP iktidarını tebrik ediyorum. Türkiye, 2023’te yapılan araştırmalarda 56 ülke içinde yüzde 132.8’lik artışla ilk sırada yer aldı. Fiyatların en çok arttığı şehirler ise Ankara, İzmir ve İstanbul oldu” bilgisini verdi.

Sözcü'de yer alana habere göre Tekin, verdiği bilgilerde Ankara’daki artışın yüzde 135.3, olduğunu kaydederken, Ankara’yı yüzde 133 ile İzmir, yüzde 127.3 ile İstanbul izledi.

Dolar bazında konut fiyatlarının 2010 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak Ocak 2024 itibarıyla metrekarede 1.100 dolar olduğunu kaydeden Tekin, “Küresel Konut Fiyat Endeksi’ne göre dünya genelinde konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke konumundayız. Ülke genelinde 810 bin civarında satılık konut bulunuyor.

Mart Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu Mart Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu

Bu rakamın içinde bankadan ve icradan satışlar bulunmuyor” diye konuştu. Kiralık evlerdeki sorunlara da dikkat çeken Tekin mal sahipleri ve kiracı arasındaki dava sayılarında sadece son bir senede yüzde 300’lük bir artış olduğunu belirtti.

Editör: Gayrimenkul Gündemi