Merhaba Haber'de yer alan habere göre, ipotekli satışların toplam satışlar içindeki oranının en düşük seviyede olduğunu dile getiren Uğur Özen, “Konut satışları 11 aylık dönemde toplam 1 milyon 87 bin 349 adetle 2015 yılından bugüne en düşük seviyesine gerilemiş durumda. Verilere göre konut fiyatları 2023 yılında yüzde15 gerileme kaydetmiş oldu. Konu ile ilgili literatürü ele aldığımızda, sahada gözlemlendiği gibi konut piyasasındaki yavaşlama sebepleri, konut finansmanına erişimin zorlaşması ve konut fiyatlarındaki artışın etkili olduğu şeklinde gözlemlenmektedir.

Aidatta Artış Yüzde 300'ü Aştı Aidatta Artış Yüzde 300'ü Aştı

2023 yılında görülen gerilemede en dikkat çekici verinin, ipotekli satışların toplam satışlar içindeki oranının bugüne kadar ki en düşük seviyesi olan yüzde 16’ya gerilemesi olduğunu ifade edebilirim. Veriler 11 aylık dönemde ilk kez satılan konut adeti 328 bin 299, ipotekli olarak satılan konut adeti 171 bin 706 olduğuna işaret ederken, iş günü başına ise 4 bin 687 adet konut ilk kez satıldı” ifadelerini kullandı.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Konut alım gücünün azaldığına dikkat çeken Kerem Nükte Gayrimenkul Danışmanı Uğur Özen,

“Konut satışlarının gerilemesinin sebeplerine değinecek olursak, en temel neden elbette bireylerin konut alım gücüdür. Özellikle son yıllarda ülke bazında ekonomik gerilemelerden dolayı finansman desteğinin bulunmaması, artan inşaat maliyetleri ve döviz kurundaki ani değişiklikler gibi nedenler, konut satışlarındaki gerilemeyi beraberinde getirmiştir” diye konuştu.

SADECE BARINMA DEĞİL, YATIRIM ARACI

Özen, şu görüşleri dile getirdi:

“Konut satışlarındaki gerilemeyi son yılları ele alarak değerlendirdiğimizde konut sektörünün, özellikle küresel kriz ya da küresel salgın, deprem gibi dönemlerde direkt olarak etkilendiği gözlemlenmiştirİnsanların zamanla sadece korunmak veya barınmak için değil yatırım amacıyla da konut inşa ettikleri, satın aldıkları ya da sattıkları görülmektedir.

Dolayısıyla konut piyasası, ekonomik yapı bazında önemli bileşenlerden birisi haline gelmiştir. Öyleyse konut piyasası günümüzde ülkelerin ekonomik yapısı hakkında bilgi veren önemli bir göstergedir.”

Editör: Gayrimenkul Gündemi