Sözcü'de yer alan habere göre, Türkiye’de en fazla 10 yıllık konut kredisi kullandırılıyor ancak son dönemde bankalar konut kredilerinde musluğu neredeyse tamamen kapatmış durumda.

Yüksek faizle de olsa konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlar, konut fiyatının çok küçük bir bölümü için kredi bulabiliyor.

Nitekim, Türkiye genelinde konut satışları Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,1 azalışla 565 bin 779 olarak gerçekleşti.

BARINMA KRİZİ

Türkiye, kur ve enflasyon krizleriyle birlikte son yıllarda derinleşen bir barınma kriziyle karşı karşıya.

Ortak Konut Kredisi Şartları Neler? Ortak Konut Kredisi Şartları Neler?

Konutun yerli ve yabancı sermaye için bir yatırım aracı haline getirilmesiyle birlikte, milyonlarca vatandaş konut kriziyle karşı karşıya kaldı, ev sahipleri ile kiracılar adeta birbirine girdi.

Yabancı zenginler konut satın alarak vatandaşlık alırken, Türk vatandaşları konuta erişemez oldu.

Gayrimenkul Hukuku Derneği (GHD) Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, kira tahliye davalarının, 2022 yılının tamamında 22 bin olurken, bu yılın ilk 6 ayında 47 bine ulaştığını açıkladı.

2023 yılı Haziran ayı itibarıyla Türkiye genelinde ortalama konut fiyat artış hızı yüzde 95,9 oldu. Konut fiyatlarında son üç yıldaki birikimli artış oranı ise yüzde 560'a ulaştı.

TCMB rakamlarına göre, 100 metrekare bir konutun ortalama fiyatı, Türkiye genelinde 2 milyon 460 bin TL'ye, İstanbul'da 3 milyon 722 bin TL'ye yükseldi.

Editör: TE Bilisim