Kış aylarında asgari ücretlinin ısınma masraflarının katlanacağını belirterek “Aralık ve ocakta maaşın yüzde 39’u enerji faturalarına ödenecek. Bu enerji yoksulluğu demek. İktidar ise bunu görmezden geliyor” dedi.

ERİŞİM LÜKS OLDU

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, elektrik konut tarifesine yapılan toplam üç zamla düşük kademe yüzde 89.5, yüksek kademe ise yüzde 185 oranında zamlandı.

Doğalgaz konut tarifesi ise yapılan toplam üç zamla birlikte yüzde 164.1 oranında arttı.

Son 5 Yılda 2 Milyondan Fazla Kişi İstanbul’dan Göç Etti Son 5 Yılda 2 Milyondan Fazla Kişi İstanbul’dan Göç Etti

Akaryakıt ürünlerine de yıl boyunca art arda zam yapıldı. İstanbul’da benzinin litre fiyatı 12 lira 91 kuruştan 22 lira 69 kuruşa yükseldi.

FATURALAR 2 BİN LİRAYI GEÇTİ

Asgari tüketim olarak kabul edilen 240 kilovatsaatin faturaya yansıması 417 lira olurken ısınma amacıyla günlük 10 metreküp doğalgazın bir aylık tüketim faturası ise bin 716 liraya çıktı.

Isınma ve asgari elektrik tüketiminin bedeli 2 bin 133 lira olarak hesaplanıyor.

ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE BİRİ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa bölgesinde; enerji faturalarının gelirin yüzde 25’ini bulması durumunda enerji yoksulluğu tanımını yapmaktadır.

Türkiye’de bu tutar asgari ücretin yüzde 39’una denk gelmektedir. Bu veri asgari ücretle çalışanların özellikle kış aylarında derin bir enerji yoksulluğu yaşadığını ortaya çıkarmaktadır.