Milliyet Mimarlık, çevresel ve sosyal etkileri göz önünde bulundurarak üniversiteler içerisinde konumlandırılan modern tasarımları mercek altına alıyor. Erkal Mimarlık tarafından Ankara’daki Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü içinde inşa edilen ve yanı başında eklemlendiği Mimarlık Fakültesi dış alanı ile canlı bağlantıları kurgulayan Hukuk Fakültesi, kendine özgü bir etkileşim karakterine sahip olmasıyla ön plana çıkıyor.

Milliyet Mimarlık dünden bugüne söktörel gelişimi inceliyor

Derginin makale sayfalarında, son zamanlarda iklim değişikliği etkileriyle sıklıkla meydana gelen sel felaketlerinin önlemesi ve doğal su kaynaklarının verimli şekilde değerlendirilmesine yönelik geliştirilen “sünger şehircilik” anlayışı inceleniyor. Yüzey sularının süzülmesini, emilmesini, depolanmasını ve hatta arıtılmasını sağlayan sünger şehirler ekoloji dostu tasarımların öncülüğünü yapıyor. Yeniden kullanılabilirlik niteliğiyle sürdürülebilirlik alanında dikkat çeken bir diğer mimari unsur tuğla, sadece geçmişte değil günümüzde de vazgeçilmezlerden biri olarak önemini koruyor.

Eylül sayısında Habif Mimarlık tarafından eklektik-pop bir tasarım diliyle ele alınan Spyke Games Ofisi, Atelier Deshaus’un Moon Gölü’nün güney kıyısındaki kentsel alanı yeniden tanımlayan Qintai Sanat Müzesi ve mimarlık kültürüne katkıda bulunmak amacıyla 2002 yılında kurulan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin 20. yılına özel olarak planladıkları etkinlik ve projeler bulunuyor.

25 Eylül Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Mimarlık dergisine, Getir, Trendyol, Turkcell Dergilik ve dijital platformlardan da erişilebiliyor.

Editör: TE Bilisim