Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü YouTube kanalında yayınlanan videoda parsel sorgu uygulamasında harita görüntüleme seçeneğindeki katmanlar menüsünün kullanımı detaylarıyla anlatıldı.

"Bu videomuzda parsel sorgu uygulamamızdaki “harita görüntüleme” seçeneklerimizin yer aldığı “katmanlar” menüsünü ele alacağız Parsel Sorgulama Uygulaması kapsamında farklı katmanların altlık olarak kullanılarak görüntülenmesi imkânı bulunmaktadır.

Sorgulama ekranında bulunan katmanlar tercihi ile farklı görüntüleme sistemlerinde haritanın görünümünü değiştirmenizi de mümkün kılıyoruz. Şimdi bu katman tercihlerini açıklayalım. Ekranın sağ tarafında yer alan ve beyaz bir kutu içerisinde çark görünümdeki ikona tıklıyoruz.

Açılan menüde farklı harita görüntüleme seçenekleri sizlere sunulmakta. HGM Ortofoto yani Harita Genel Müdürlüğü ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından ortak üretilen Ortofoto, HGM Arazi, Google, Google Fiziksel, Yandex ve Google Etiket seçenekleri. Peki bunlar nedir, hep beraber bakalım.

İlk katmanımız HGM Ortofoto: Bu katman, Harita Genel Müdürlüğü ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Ortofoto görüntülerini temsil etmektedir. Ortofoto, yeryüzü özelliklerini yüksek çözünürlükte görüntülemek için kullanılan hava veya uydu fotoğraflarının düzeltilmiş bir versiyonudur.

Fotoğrafın eğiklik ve dönüklüğünden ileri gelen hataların giderilmesi, ayrıca arazideki yükseklik farkından ileri gelen nokta kaymalarının da asgari düzeye indirilmesi suretiyle elde edilen üründür. Perspektif resimlerdeki, resim eğikliği ve arazideki yükseklik farklarından dolayı oluşan görüntü kaymalarının giderilmesi sonucu elde edilen ve harita gibi belli ve sabit bir ölçeği olan topografik görüntüdür.

Diğer bir tanımla, taranmış, geometrik ve perspektif bozulmaları giderilmiş ve bir harita projeksiyonu ya da düz bir dikdörtgen form üzerine oturtulmuş, foto plan olarak da adlandırılan düzeltilmiş hava fotoğrafıdır. Uygulamada en net haritalara bu seçenek ile ulaşabilirsiniz.

HGM Arazi: Bu seçenek, Harita Genel Müdürlüğü ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan arazi verilerini temsil etmektedir.

Google: Bu seçenek, Google haritalarının kullanılabilirliğini göstermektedir. Bu sekmeyi seçerek Google Haritalar'ın özelliklerine erişebilirsiniz. Google Haritalar, Google tarafından hizmete sunulmuş ve ticari amaç gütmeyen uygulamalarda kullanılan ücretsiz çevrimiçi haritalama servisidir. Bu uygulamada uydu görüntüsü ile görüntüleme yapabilmektesiniz.

Yeni Yasa Özel Mülkiyet Konusunu Gündeme Getiriyor Yeni Yasa Özel Mülkiyet Konusunu Gündeme Getiriyor

Google Fiziksel: Bu seçenek, Google Haritalar'ın fiziksel görünümünü temsil etmektedir. Bu görünümde, coğrafi özellikler ve arazi şekilleri vurgulanmaktadır. Fiziki harita, çeşitli dağ, göl, tepe, ova, akarsu gibi yeryüzü oluşumlarının fiziki özelliklerini belli bir ölçüde ve bir düzlem üzerinde yükseltilerine göre belirlenen renkler ile gösterildiği harita şeklidir.

Yandex: Bu seçenek, Yandex haritalarının kullanılabilirliğini göstermektedir. Yandex Haritalar, coğrafi konumları ve navigasyon özellikleri sunan ve ticari amaç gütmeyen uygulamalarda kullanılan bir harita servisidir.

Google Etiket: Bu seçenek de Google Haritalar üzerinde etiketlerin görüntülenmesini temsil etmektedir. Etiketler, belirli konumları veya yerleri gösteren metin veya simgelerdir. Bu seçeneği aktif olarak kullanabileceğiniz gibi dilerseniz de kapatabilirsiniz.

Haritada aynı noktada kalıp tüm katmanları tek tek denediğimizde bazı farklılıkları da gözlemleyebiliyoruz. Bu servis sağlayıcıların haritalarını güncelleme süreçleri ile ilgili bir durum. Bir bölgede Google haritaları daha güncel iken bir başka bölgede HGM Ortofoto haritaları daha güncel olabilmektedir. Servis sağlayıcıların yıl içindeki güncel verileri servis etmeleri ile bu durum değişkenlik göstermektedir. 

Editör: TE Bilisim