Kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Bakyapı Yönetim Kurulu Başkanı ve Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Bakgör, Bursa'nın en büyük kentsel dönüşüm projesine başladıklarını açıkladı.

Bursa Osmangazi ilçesi Akpınar Mahallesi'nde yer alan proje için hak sahipleri ile yüzde 100 anlaşma sağladıklarını ve sürecin çok hızlı ilerlediğini söyleyen Bakgör, "6 ay önce planlamalara başladık ve 2.5 ay gibi kısa sürede riskli evlerde yaşayan tüm hak sahipleri ile anlaşmaya vardık. Bina bazında değil mahalle bazında bir proje olması, planlama ve hızıyla örnek bir kentsel dönüşüm projesine imza atıyoruz" dedi.

DEĞERİ 11 MİLYAR TL

116 riskli bina bulunan yerde toplamda 5 binin üzerinde yeni konut yapılacağını belirten Bakgör, şunlar söyledi: "Bizim dışımızda üç firma daha bu alanda inşaat yapacak. Bakyapı olarak üstlendiğimiz Prestij Koru projesinde ise 1200 riskli konut yerine 2 bin 500 konut hayata geçiriyoruz.

Projemizi tünel kalıp sistemi ile inşa edeceğiz. Zemin artı 7 katlı olacak. Açık ve kapalı otopark alanları mevcut. Her blokun kendi içerisinde sosyal alanları bulunuyor. 3+1 ve 2+1 daire tipleri yer alacak. Projenin öne çıkan en önemli özelliklerinden biri de karbon ayak izini azaltan, milli ekonomiye değer katan, güneş enerji sistemi ile kat maliklerinin ortak alan giderlerini azaltacak şekilde tüm blokların çatılarında kurulması olacak. Projemizin toplam değeri ise 11 milyar TL."

Polat Gayrimenkul Yurt İçi ve Yurt Dışı Projelerine Büyük Talep Polat Gayrimenkul Yurt İçi ve Yurt Dışı Projelerine Büyük Talep

TİCARİ PROJELER YOLDA

Devam eden ve yeni başlayacakları projelerle ilgili de bilgi veren Bakgör, şunları söyledi: "Bursa Osmangazi ilçesi Demirtaş Mahallesi'ndeki Prestij Yeni Hayat projemizde yaşamın başlamasına az süre kaldı. 1519 konut ve 62 dükkan inşa ettik.

Yine Demirtaş mahallesinde inşa ettiğimiz 504 konutluk Prestij Panaora projemizde de yaşam başlamak üzere. 336 konutun yer aldığı Balıkesir projemizde ise satışlar devam ediyor. Bursa'nın en büyük mobilya alışveriş merkezi olarak tasarlanan ve 228 mağazaya ev sahipliği yapacak MOBYLAND projemiz Bursa Nilüfer ilçesinde yer alıyor."

YENİ KAMPANYALAR BEKLENİYOR

Artan maliyetler ve fiyatlar ile krediye erişim sorunu nedeniyle gayrimenkul sektöründe zorlu bir dönemden geçildiğini belirten Veysel Bakgör, "Türkiye'de gayrimenkule her zaman talep var. Ancak bu dönemde tüketicinin erişim sorunu, üreticinin de maliyeti öngörememe sorunu var. Zamanla denge unsuru oluşacak. Piyasada hem firmalar hem de vatandaş yeni konut kampanyasını bekliyor. Bu kampanya olursa canlılık sağlanacak" dedi.

Editör: TE Bilisim