Toplu Taşımada Tek Kart Dönemi Başlıyor!

Büyükşehirlerde özel araç yerine toplu taşımanın kullanımı özendirilecek. Tek kartla tüm şehirlerde ulaşım imkânı devreye alınacak. Ayrıca kent merkezlerinde tarihî ve kültürel cazibe noktaları ile alışveriş bölgelerinde motorlu taşıtlardan arındırılmış yaya bölgeleri oluşturulacak.

Toplu Taşımada Tek Kart Dönemi Başlıyor!

Hükûmet, yeni dönemde trafik sıkışıklığının, kazaların ve hava kirliliğinin azaltılması amacıyla şehir içi ve şehirler arası ulaşımla ilgili bir dizi yeni uygulamayı hayata geçirecek.

Bu kapsamda özel araç yerine toplu taşımanın kullanımı özendirilecek. Toplu taşıma sistemleri yaygınlaştırılırken, tek kart ödeme sistemi başlatılacak.

Tek kartla tüm şehirlerde ulaşım ödemesi yapmaya imkân tanıyacak sistem, öncelikle henüz netleştirilmeyen 3 şehirde devreye alınacak.

Diğer yandan, kent merkezlerinde tarihî ve kültürel cazibe noktaları ile alışveriş bölgelerinde motorlu taşıtlardan arındırılmış yaya bölgeleri oluşturulacak. 

Çevre Dostu Sokak Projesi kapsamında, her şehirde toplam 20 kilometre uzunluğundaki alan, motorlu taşıtlardan arındırılmış bölge olarak kullanıma açılacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2022, 06:32
YORUM EKLE