İstanbul Kent Ormanı Eylül'de Açılıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kemerburgaz'da hayata geçirilen 5milyon metre kare büyüklüğündeki devasa "Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı" eylülde hizmete açılacak.

İstanbul Kent Ormanı Eylül'de Açılıyor!

Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı Projesi, mevcut mesire-orman fonksiyonlarının, güncel kullanım amacına yönelik peyzaj ve çevre düzenlemesi kapsamında işlevlendirilmesi, korunarak sahip çıkılması, yitirilmiş orman dokusuna benzer açık alan kullanımlarına açılması amacıyla geliştirildi. 

Alibeyköy Baraj Gölü’nün kuzeyinde yer alan mesire ve orman alanlarında peyzaj ve çevre düzenlemelerinin yapıldığı, çalışmalara 2015 Ağustos ayında başlanan proje, 3 etaptan oluşuyor. İlk etabı eylül ayında hizmete açılacak projenin tamamı yıl sonuna kadar bitmiş olacak. 

Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı Projesi'nde kır lokantaları, kır kahveleri, uçurtma atölyeleri, büfe, ibadethane, seyir kulesi, fauna tanıtım alanı, hayvan barınakları, bisiklet kioskları, büfe, satış birimleri ve idari binalar yer alıyor. 

Proje kapsamında ilk ve kesin şart olarak doğanın tahrip edilmeden ve doğaya uygun formlar ve malzemeler kullanılarak projelerin yapılması şartı benimsendi. Yapılar, koruma sınırı ve yapılaşma kriterleri göz önünde tutularak konumlandırıldı. 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 18:02
YORUM EKLE