Yoksulluk Sınırı 24 bin TL’yi Aştı

Türk-İş tarafından gerçekleştirilen Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nda, son 1 yılda gıdada artışın yüzde 135 olduğu ve bu durumdan dar gelirli insanların derinden etkilendiği ifade edildi.

Yoksulluk Sınırı 24 bin TL’yi Aştı

Pandemi ile birlikte başlayan, ardından ise halen devam eden yüksek enflasyon krizi vatandaşın alım gücünü düşürmeye devam ediyor.

Türk-İş tarafından yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre Ekim 2022 döneminde rakamlardaki yükseliş devam ederken, vatandaşın ihtiyaçları için gerçekleştirdiği harcamalarda önemli seviyede hissedildiği belirtildi.

ENFLASYON BAZLI ZAMLAR, SEFALETİN SÜRMESİ DEMEK

Yapılan araştırmada, enflasyon rakamlarının Aralık sonrasında da aylık bazda artmaya devam edeceğine dikkat çekilirken, bu durumdan ücretli çalışanların da etkilenmeye devam edeceği belirtildi.

Özellikle maaş, ücret, yevmiye gibi sabit gelirli hanelerin gelirlerindeki artışın enflasyon kadar olmaması ile alım güçlerinin her geçen gün daha da azaldığı kaydedildi.

Özellikle son bir yıldır yaşanan enflasyon artışı ile milli gelir bazında emeğin payının azaldığına dikkat çekilirken, maaşlara enflasyon bazında yapılacak zamların sefaletin daha da sürmesi anlamına geldiği vurgulandı.

4 KİŞİLİK BİR AİLENİN AÇLIK SINIRI 7 BİN 425 TL

Türk-İş tarafından yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 7 bin 425 liraya, gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 24 bin 186 liraya yükseldi.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık bazda 9 bin 706 liraya yükseldiği ifade edildi.

SON BİR YILDA GIDA FİYATLARI YÜZDE 135 ARTTI

Türk-İş tarafından Ankara baz alınarak yapılan araştırmaya göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 2,48, on aylık değişim ise yüzde 81,19 olarak gerçekleşirken son 12 ayda ise yüzde 134,77 oranında gerçekleştiği belirtildi.

YORUM EKLE