Hayal Gücünün Ötesinde Bir Destinasyon: Kızıldeniz Hayal Gücünün Ötesinde Bir Destinasyon: Kızıldeniz

Ülke genelinde artan konkordato ilanları turizmde özellikle konaklama tesislerinde de yaşandı. Benzer biçimde ülkenin her yerinde her tür ve sınıftan konaklama tesisleri çeşitli nedenlerle icralık oldu.

İcralık olan konaklama tesisi sayısı bir önceki yıla göre yarıya düşmekle beraber her ay iki tesis icralık oldu. 2023 yılında toplam 24 konaklama tesisi icralık oldu.

Bu sayı 2022’de 42 olarak gerçekleşmişti. İcralık olan otel sayısı 2020 yılında 98 ile zirveye ulaşmıştı.

Konkordatotakip.com’un Basın İlan Kurumu istatistiklerinden derlediği bilgilere göre 2023 yılında konkordatoya giden konaklama işletmesi de 13 oldu.

2018-2023 yılları arasında toplam 307 otel konkordatoya gitti. Konkordatoya giden otel sayısı 2019 yılında 111 ile zirveye ulaştı.

İflas ertelemenin kaldırıldığı 2018 ve 2019’daki konkordato fırtınasının ardından 2023’te bu alanda hareketlenme oldu.

Konkordato sürecine giren bir şirket kendini korumaya alırken, şirketin alacaklıları konumundaki firmalar için de süreç zorlu geçiyor.

Sektör temsilcileri; ortalama konkordato sürecinin yaklaşık 3 milyon TL civarında bir bedeli olduğunu söylerken, bu yüksek maliyetin birçok firma için caydırıcı olduğunu, çoğu firmanın bu yükün altına girmek yerine şirket kapanışı, tasfiye, tabela değişikliği gibi alternatiflere başvurduğunu belirtiyor.

Editör: Gayrimenkul Gündemi