Çayağzı Mahallesi'nde 8 dönüm arazi üzerinde bin metrekarelik kapalı alanda hizmet verecek merkezde, bahçeli hayvan odaları, yavru bakım ünitesi, uyuz bakım ünitesi, ameliyathane, müşahede odası, karantina ünitesi, yavru bakım ünitesi gibi bölümler bulunuyor.

HAYVANLARA SAHİP ÇIKMAK İNSANLIK GÖREVİ

Tesisisn açılış töreninde konuşan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, sokak hayvanlarına ve yaralı yaban hayvanlarına sahip çıkmanın hem belediyecilik hem de insanlık görevleri olduğunu kaydetti.

Merkezde sadece evcil hayvanların değil yabani hayvanlarının da tedavisinin yapılacağını aktaran Kocatepe, "Kıt imkanlarımızla bile biz bu hizmeti belediye olarak şuan veriyoruz. Bütün canlılar için merhametimizin göstergesi olarak hayvan bakımevi rehabilitasyon merkezini kurduk. Bunda emeği olan herkese teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

DOĞANIN DENGESİNİ BOZUNCA BAŞIMIZ DERTTEN KURTULMUYOR

TEMA Vakfı Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, doğal dengenin ve ekosistemin bozulmasıyla doğal afetlerin sayısı ve şiddetinin arttığını vurgulayarak şunları söyledi: "Doğanın dengesini, ekosistemi bozduğumuz zaman başımız dertten kurtulmuyor. Bu doğanın içinde hangi canlı olursa olsun, bitki, hayvan, böcek bunlardan birisine zarar verdiğimiz zaman başımıza akıl almaz sıkıntılar geliyor. Başımıza adeta dert yağıyor. Bunların bir tanesi iklim değişikliği. Buna iklim kıyameti de diyoruz. Bugüne kadar hep senaryo olarak anlatıldı, bugün ise bir realite olarak karşımıza çıktı. Doğal afetlerin sayısı ve şiddeti artmaya devam ediyor. Bugün dünyamız su sancısı ve gıda güvenliği telaşı içinde. Bütün bunlar doğanın, dengesini ekosistemi bozduğumuz için oluyor. Bu hayvanlar da bu ekosistemin bir parçası. Onlara hizmet etmek çok büyük hayır."

Konuşmaların ardından Gökyiğit ve törene katılan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a Artvin'in doğal güzelliğini sembolize eden üç boyutlu tablo hediye edildi.

Editör: TE Bilisim