Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, konut kiralarındaki fahiş artışlar gündemde yer etmeye devam ederken, satılık konutlarda da her ay dikkat çeken artışların yıllık bazda yeni bir seviyeye taşındığı görüldü.

Artan talebe bağlı olarak satılık konutlarda ilan sitelerinde anlık fiyat yükselişleri yaşanıyor. Depremlerin de etkisiyle şubat ayı kapsamında yapılan yıllık karşılaştırmada ise satılık konut fiyatlarındaki önlenemez artış kendini gösteriyor.

Buna göre İstanbul’da Şubat 2022’de satılık konut ilanlarının ortalaması 1 milyon 302 bin iken, bu ortalama fiyat Şubat 2023’te 3 milyon 105 bin lirayı aştı. Buna göre İstanbul’da 1 yıllık fiyat artışı yüzde 156 olarak gerçekleşmiş oldu.

Türkiye genelinde ise Şubat 2022’de ortalama satılık konut fiyatı 924 bin olarak görülürken, Şubat 2023’te bu ortalama fiyat 2 milyon 146 bini aştı. Türkiye genelindeki ortalama konut fiyatı yükselişi ise yüzde 162’yi geçti. 

DEPREM ETKİSİ 

Bu ilanları yapay zeka ile ele alan Endeksa verilerine göre, iki yıldır yaşanan satılık konut fiyatındaki artışların son aylarda ivmelenerek devam ettiği görülüyor. Yılın ilk 2 ayındaki ortalama fiyat artışı ise 350 bin lirayı geçiyor.

Deprem bölgelerinde yaşayanların oluşturduğu yeni talep ve riskli şehirlerdeki insanların yeni taşınma hareketinin bu hızlı yükselişte etkili olduğu tahmin ediliyor. Yapılan değerlendirmelere göre, fiyat artışlarında en çok büyükşehirlerin etkisi olsa da yükselişlerin Türkiye geneline yayıldığı görülüyor. 

KOCAELİ VE TEKİRDAĞ

Genel olarak aylık ve yıllık karşılaştırmalarda son iki yıldır İstanbul, Mersin, Antalya Muğla illerinin yüksek fiyat artışları yaşadığı görülüyor.

Ancak öncesinde EYT’lilerin talebi, devamında ise deprem etkisiyle son dönemde yıllık yüksek değer artışı yaşayan iller arasına Antalya ile birlikte Kocaeli, Tekirdağ ve Yalova girdi. İstanbul yakınında hem ulaşımı kolay, hem de daha düşük katlı yerleşim arayanların seçimiyle bu alanlarda fiyat artışlarının da oldukça hızlı olduğu verilere kaydedildi. 

2 AYDA 3 YIL İLERLEDİ

Satılık konutlardaki değer artışı, bu konutlar için ödenen bedelin geri dönüş hesabını da kısaltıyor. Son iki aylık veriler bu geri dönüş hesabının da hızlı ilerlediğini gösteriyor. Aralık 2022’de Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 1 milyon 797 bin sınırındaydı.

Konut yatırımının geri dönüş süresi ise 19 yıl olarak hesaplanıyordu. Şubat 2023 itibarıyla ile Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 2 milyon 146 bin lirayı geçti. Bu nedenle konut yatırımının geri dönüş süresi de iki ayda üç yıl kısalarak 16 yıl oldu. 

Editör: TE Bilisim