YATAY MİMARİLİ MODERN ŞEHRİYLE KANAL İSTANBUL

İlk eylemin Kanal İstanbul'a kazma vurmak olduğunu söyleyen Bakan Kurum, "42 kilometrelik Kanal İstanbul'un her iki tarafında yatay mimarinin hakim olduğu 4 katı geçmeyen içinde fuar, üniversite alanlarının sosyal donatı alanının olacağı modern iki şehir kurma arzusundayız" dedi. 

33 MİLLET BAHÇESİ

18 ilde 33 Millet Bahçesi yapacaklarını söyleyen Bakan Kurum, "Millet Bahçeleri'nin toplam büyüklüğü 21 milyon metrekare olacak. İstanbul'da yapılacak Millet Bahçeleri'nin büyüklüğü 15 milyon metrekare olacak. Millet Bahçeleri İstanbul'da kişi başına düşen yeşil alan miktarını yüzde 10 arttıracak" ifadelerini kullandı.

İMAR BARIŞI

13 milyon konutun kayıt altına alınması için yapılan İmar Barışı düzenlemesine yoğun talep olduğunu belirten Kurum, bunun kötü niyetli kullanıldığına da dikkat çekti. Kurum, "Ekiplerimiz sokak sokak teftişte. Kimi vatandaş İmar Barışı'nı kullanıp kaçak inşaat yapıyor. Biz buna izin vermeyiz. Tespit edilenler yıkılacak" dedi.

DAR VE ORTA GELİRLİYE KONUT ÜRETİMİNE AĞIRLIK VERİLECEK

Ülke genelinde alt ve orta gelirli vatandaşın ev sahibi olması için çalıştıklarını belirten Bakan Kurum, büyük ölçekli sosyal konut projeleri planladıklarını ifade etti. Bu projelere kaynak oluşturmak için tescil dışı alanları ekonomiye kazandıracaklarını belirten Kurum, "100 günlük eylem planında 30 bin sosyal konut dedik ama hedefimiz bunun çok çok üzerinde" şeklinde konuştu.

Editör: TE Bilisim