Erdoğan: Sadece Konut Değil, Arsa da Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 Eylül'de açıklayacağı sosyal konut projesinin 250 bin konutun yanı sıra, 100 bin altyapılı konut arsasını da içerdiğini söyledi. Erdoğan, ayrıca 10 bin sanayi sitesiyle vatandaşın kendi işini kurma imkanı sağlanacağını bildirdi.

Erdoğan: Sadece Konut Değil, Arsa da Var

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, gündemi değerlendirdi.

Kira artışlarının yüzde 25 ile sınırlandırıldığını, 13 Eylül'de de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini açıklayacaklarını hatırlatan Erdoğan, "Bu kampanyanın vatandaşımızı çok çok olumlu istikamette etkileyeceğine inanıyoruz.

Burada sadece konut değil, aynı şekilde arsa projemiz var. 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası içeriyor. İcabında vatandaş 'ben kendim yapacağım' diyorsa, onlara da 'buyur kardeşim, 100 bin arsa var, kendin de yapabilirsin' diyoruz.

Ayrıca 10 bin sanayi sitesiyle vatandaşımıza kendi işini kurma imkanı da sağlanacak. Gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik özel kontenjanlar olacak. Vatandaşlarımıza böylece ev sahibi olabilme kolaylığı sunuyoruz. Bunlarla birlikte inanıyoruz ki yüksek kira bedeli almak suretiyle korsanlık yapanlar da burada en büyük darbeyi yiyeceklerdir" diye konuştu.

"20 milyar dolarlık yatırım söz konusu"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın farklı bölgelerinden Türkiye’ye yatırım planları olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

"Tabii hassasiyetleri sebebiyle bu firmaların kimler olduğu konusuna girmeyeceğim. Ancak şu an itibarıyla toplamda 20 milyar dolar gibi Türkiye’de yatırım yapma konumunda olan firmalar var. Bu rakam inşallah daha da yükselecek, öyle gözüküyor. Bir de şu anda mali noktada dışarıdan parasını Türkiye’de park eden firmalar da başladı.

Çünkü başka ülkelere güven kalmadı. Ama Türkiye’ye bu noktada güven var. Bununla ilgili olarak birçok görüşmeleri ben ve arkadaşlarım yürütüyoruz ve bu görüşmeler neticesinde de olumlu neticeler alıyoruz. İşi gevşetmeyeceğiz, sıkı tutacağız ve bu süreci de en güzel şekilde inşallah değerlendireceğiz, atlatacağız."

"Rezerv yükselmeye başladı, birçok dost ülke destek veriyor"

Merkez Bankası rezevlerine de değinen Erdoğan, "Dikkat ederseniz rezerv yükselmeye başladı. Bu tabii döviz rezervi noktasında bizim rahat hareket etmemizi sağlamış oluyor. Bu konuyla ilgili de şu anda birçok dost ülke gerekli desteklerini sağ olsun veriyorlar. Onlardan borçlanmamız Merkez Bankası olarak güçlenmemizi sağlıyor. İnşallah bunu başarmak suretiyle de dövizdeki bu sıkıntıyı aşmış olacağız" diye konuştu.

"Putin’le gazda indirimi görüştüm, umarım müspet olur"

Rusya ile Avrupa'nın doğalgaz konusundaki restleşmesine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hamdolsun bizim şimdilik böyle bir sıkıntımız yok. Rusya bize herhangi bir yaptırım uygulamıyor. Hele hele kendisiyle fiyat konusunda bir görüşmem, konuşmam olmuştu.

O konudaki yaklaşımını da bize müspet olarak gerçekleştirirse o zaman zaten “nurun ala nur” olur. Çünkü bizim de derdimiz, mümkün olduğunca elektriği veya doğal gazı vatandaşımıza daha uygun şartlarda verebilmek.

Hele hele 2023 ile birlikte inşallah kendi doğal gazımızı çıkarmamız halinde, onu çıkardığımız andan itibaren biz vatandaşımızın kapısına doğal gazı çok daha ucuza ulaştıracağız. Hedefimiz bu. Şimdilik bu mevcut rezerv, ihraca yönelik bir rezerv değil. Ama Türkiye için çok büyük bir kapıyı inşallah açmış olacağız" ifadelerine yer verdi.

Putin'e tahıl koridoru teklifi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile tahıl koridorunu etraflıca görüşeceğini, Rus tahılının da kurulan güzergah üzerinden dağıtılmasını teklif edeceğini söyledi. Erdoğan, "Semerkant'taki görüşmemizde artık Rus ürünlerinin de bu gemilerle koridordan gönderilmesini kendisinden rica edeceğiz.

Bunun da başlamasını kendisinden özellikle isteyeceğiz. Eğer Rus tahılı da gelmeye başlarsa biz burada bu fakir Afrika ülkelerine varıncaya kadar hepsini en ideal şekilde belli bir sisteme oturtur, bağlarız ve oralara da bu tahılı, diğer ürünleri, hepsini göndeririz.

Bunu kendileriyle inşallah açık net konuşacağız. Çünkü özellikle Afrika'da zor durumda olan birçok ülke var ki bu ülkeleri bizim kucaklamamız, bunlara bu ürünleri bir an önce göndermemiz lazım" diye konuştu.

"Yunanistan'ın anlayacağı dil neyse o dille konuşuyoruz"

Yunanistan'a yönelik "Bir gece ansızın gelebiliriz" çıkışının Batı dünyasında gündem olduğunun hatırlatılmasının ardından, "Bu çıkışınızı yaparken olası bir askeri müdahaleye mi yoksa farklı tedbirlere mi işaret ettiniz?" sorusu üzerine Erdoğan, ifade ettiği hususların, vermek istediği mesajın son derece açık olduğunu yineledi.

Erdoğan, "Türkiye ile doğrudan konuşmak yerine Birleşmiş Milletlerde, Amerika Birleşik Devletleri'nde, Avrupa Birliğinde ve hatta en güçlü üyelerinden olduğumuz NATO'da bizi sürekli şikayet suretiyle adeta tehdit mekanizmaları çalıştırıyorlar. Bunu tabii kabullenmek mümkün değil. Onların anlayacağı dil neyse biz parantez açarak o dille konuşuyoruz. Anlıyorum ki onlar da anlıyor" dedi.

YORUM EKLE