Ev Sahibi Kiracı Davalarında Artış

Son zamanlarda kira artışları nedeniyle yaşanan ev sahibi-kiracı anlaşmazlıkları, taraflar arası davaların artmasına neden oldu.

Ev Sahibi Kiracı Davalarında Artış

CNN Türk'te yer alan haberegöre, emlak piyasasına ilişkin gelişmeler son dönemde gündemdeki sıcaklığını koruyor. Arz sıkıntısının etkisiyle kiralık ev bulmak oldukça zorlu bir süreç halini aldı.

Özellikle son zamanlarda yükselen kira fiyatlarından dolayı ev sahipleri ile kiracılar arasında gerginlikler yaşanmaya başladı. Bu da davalarda artışa neden oldu.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Emlak ve Gayrimenkul Uzmanı Avukat Batuhan Bulut, "Şu sıralar gerçekten çok ciddi artış var. Yüzde 60 - 70 oranında bir artış olduğunu söyleyebilirim.

İcra hukuk mahkemelerinde genellikle bu davalar görülüyor. Büyükşehirlerde özellikle en az 1.5 - 2 yıla yakın sürelerde davalar sürüyor, devam ediyor" dedi.

Kiralanan konutlarda bir de kontrat yenileme dönemi yaklaşınca ev sahipleriyle kiracılar karşı karşıya geldi. Gerilimi artıran, ev sahiplerinin kanuni sınır yüzde 25'in üzerinde zam yapmak istemesiydi.

Avukat Batuhan Bulut, "Kiracılarını tahliye etmek yahut kira bedellerini tahsil edememeden kaynaklı olarak kiracılardan kira bedelini tahsil etmek için icra dairelerinin, mahkemelerin yollarını tutan, kiraya verenler şu sıralar yoğunluktan kaynaklı olarak uzun süredir haklarına ulaşmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Avukat Batuhan Bulut, "Kiracılar ile kirayı verenler arasındaki uyuşmazlıkların aslında uyuşmazlık çözüm yöntemleri ile arabuluculuk ile veyahut da sulhen çözümlenmesinde çok büyük fayda var" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE