Konut Fiyatları Milyon Milyon Artıyor!

Aydın’da uzun yıllardan beri emlakçılık yapan Osman Çelimli, gelen son zamlarla birlikte ev fiyatlarında yaklaşık 1 milyon lira artış yaşandığını söyledi. Çelimli, vatandaşların ev alımında kriterlerinin değiştiğini ifade etti.

Konut Fiyatları Milyon Milyon Artıyor!

Son günlerde yapılan zamlar emlak piyasasını da vurdu. Artık bir eve almak hayal oldu.

Bir asgari ücretli çalışan, emekli, memurun ev almasının imkansız hale geldiği Türkiye’de her geçen gün ev fiyatları uçuyor.

Aydın’da en düşük ev fiyatı 800 bin liradan başlayıp 10 milyona kadar çıkıyor.Aydın Emlakçılar ve İnşaatçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz, emlak piyasasını yabancıların belirlediğini söyledi.

Durmaz, Dolar ve Euro üzerinden para kazanan yabancı alıcılar daha yüksek bedeller ödeyebildikleri için yerli vatandaşın konut alımına gücünün yetmediğini ifade etti.

Son dönemde yapılan zamların emlak piyasasına da yansıdığını ifade eden Başkan Durmaz, yabancı alıcılarla ilgili de konuştu.

Başkan Durmaz, “Şu sıralar ekonomideki dengesizlikler nedeniyle emlak sektöründe bir fiyat belirsizliği var. Yabancıya satışlar durdurulmadıkça fiyatları belli bir noktada tutamazsınız.

Türkiye’de konut sahibi olmak bizim için yabancılara oranla çok daha zor. Dolayısıyla yabancıya parayla vatandaşlık verilmemeli.

Yabancıya satışın acilen durdurulması ayrıca Türkiye’deki diğer yabancı uyrukluların gönderilmesi gerekir. Yoksa bu emlak piyasasının düşeceği falan yok. Kimse beklemesin” diye konuştu.

EMLAK SEKTÖRÜNDE SATIŞLAR DURDU

Aydın'da emlakçılık yapan Osman Çelimli, inşaat yapılmadığından dolayı sektörün yavaşladığını ve Türk parasının eridiğini söyledi.

Evi olup satmak isteyenler ise bugün sattığı fiyata yarın ev alamayacağını bildiği için satışlarının da durduğunu ifade eden Çelimli, “Vatandaş satınca ne alacağım diyor. Alacağı evlerin yeni fiyatları da yüksek olduğu için onu alacak gücü yok. Son zamlar da ev fiyatlarını yükseltti.

Doların yükselmesi, ÖTV, KDV oranlarındaki artışlar 3 milyonluk evi 4 milyona çıkardı. Eskiden gücü olmayanlar kredi çekip ev alabiliyordu. Şimdi artık gücü ev almaya yetmeyen zaten alamıyor. Parası olan zaten yine evini alıyor. Bu son durumda artık ev hayali kuranlar hayal dahi kuramıyor” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR YATIRIM AMAÇLI EV ARIYOR

Aydın’daki ev fiyatlarına ilişkin de bilgi veren Çelimli, “Şuanda vatandaşlar daha çok yatırım amaçlı 1+1 evlere yöneldi. İl merkezinde vatandaşlar Zafer mahallesi, Orta mahalle, Cumhuriyet ve Güzelhisar mahallelerinde ev almaya çalışıyor.

Diğer mahallelerde fiyatlar çok yükseldiği için vatandaşlar Mimar Sinan, Kemer, Fatih’de ev almaya gücü yetmiyor. 1+1 en kötü evin fiyatı 800 bin liradan başlayıp 2 milyona kadar değişiyor. 2+1 metrekaresine göre 1 milyon 500’den başlıyor, 3 milyona kadar çıkıyor. Eski evde 800 binden başlıyor 2 milyona kadar çıkıyor. 3+1 yeni binalarda 3 milyondan başlıyor 10 milyona kadar çıkıyor.” dedi.

YORUM EKLE