Riskli Bölgelerde Konut Satışı Düştü!

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) 2023 yılı ilk çeyrek dönemine ilişkin İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nu yayınladı.

Riskli Bölgelerde Konut Satışı Düştü!

Raporda dikkat çeken tespitlerden biri de riskli şehirlerde konut satışlarının düştüğü oldu.

Deprem riski taşıyan kentlerdeki konut satışlarının düşmesi ile ilgili olarak raporda yer alan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

“Halihazırda ülkemizde her yıl 800 - 850 bin konuta ihtiyaç duyulurken, sektörde yaşanan sorunlarla (yüksek arsa maliyetleri ve inşaat malzemesi fiyatlarındaki artışlar gibi) birlikte arz tarafında bir süredir gerileme yaşanmaktadır.

Yaşanan depremlerle birlikte ülkemizin konut piyasasının genelinde yeni ve daha zorlu sorunlar gündemdedir. Depremler sonrasında (Şubat’ta), başta İstanbul olmak üzere, riskli görülen şehirlerde konut satışlarının düştüğü izlenmiştir.

İlaveten izleyen günlerde sanayi sektörünün tesislerini taşımak için deprem riski bulunmayan çevre illeri mercek altına aldığı takip edilmiştir. Ankara ve İzmir’in toplam satışlardan aldığı payda artış dikkat çekerken, yabancılara konut satışındaki düşüşte hızlanma yaşanmıştır.”

YORUM EKLE